Google dá 25 milionů eur na zvýšení mediální gramotnosti

Google přispěje částkou 25 milionů eur na otevření Evropského mediálního a informačního fondu, jehož účelem je posilovat mediální gramotnost, bojovat proti dezinformacím a podporovat ověřování informací.

Fond, do kterého má přispívat vícero dárců, je koncipován jako pětiletý s možností dalšího prodloužení v budoucnu. Měl by financovat pomoc dospělým a mladým lidem při posilování dovedností v oblasti mediální gramotnosti, podporu činnosti fact-checkerů a podporu odborných znalostí, výzkumu a zdrojů, které pomáhají v boji proti dezinformacím. Podle nedávné zprávy Ipsos podstoupil někdy nějakou formu školení v mediální gramotnosti v online prostředí méně než jeden z deseti Evropanů.

Evropský mediální a informační fond (European Media and Information Fund) spravuje Nadace Calouste Gulbenkiana (Calouste Gulbenkian Foundation) ve spolupráci s Evropským univerzitním institutem (European University Institute). Při formulaci grantových výzev a hodnocení a výběru projektů bude působit jako nezávislý poradce organizace The European Digital Media Observatory.

V nadcházejících týdnech bude fond otevřen pro přihlášky ze strany akademických pracovníků, neziskových organizací a vydavatelů se sídlem v Evropské unii, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku a Velké Británii. Google nebude zapojen do žádného z rozhodovacích procesů týkajících se udílení dotací. Vítězné projekty vyberou nezávislé výbory složené z odborníků v oboru.

MAM_SOME_800x1068_cover-2026-8

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

Ipsos

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ

MAM_SOME_800x1068_cover-2026-8

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

MAM Téma čísla

Toužimáci
Glowing Speech Bubble on Pink Background
Ski gates with parallel slalom

MAM Exkluzivně v časopise

Samo Jaško 2
Kids playing video games on smart phone after school
Raul Baronetti na workshopu v Publicis Groupe v Praze
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Vodafone výročí
MARK BBDO
Leo Prague - Motion team
woo - logo
Vodafone výročí
MARK BBDO
Leo Prague - Motion team
woo - logo