

Očkovací kampaň: vláda vybírá z pěti agentur
Jedna z pěti vládou oslovených kreativních agentur vtiskne hlavní podobu očkovací kampani v Česku. S ohledem na časovou tíseň se úřad vlády rozhodl přistoupit k variantě jednacího řízení bez uveřejnění. Koncem ledna má být jasno o dodavateli.
„Výzvou jsme oslovili pět dodavatelů, o nichž je nám známo ze zkušenosti i veřejných zdrojů, že se jedná o kvalitní dodavatele schopné plnit předmět veřejné zakázky. Všichni oslovení mají dostatek zkušeností s realizací podobných kampaní,“ napsal MAM ředitel odboru komunikace vlády Vladimír Vořechovský.
Lhůta pro podání nabídek je stanovena do 27. ledna a hodnocení bude probíhat na základě poměru ceny a kvality v poměru 50 ku 50 procentům. Stále platí, že na veřejnou zakázku vlády bude navazovat veřejná zakázka spočívající v nákupu médií, kterou bude realizovat ministerstvo zdravotnictví.
Kampaň podle mnohých expertů přichází pozdě, protože řada lidí už si stačila upevnit negativní postoj a nejednota v komunikaci vlády a resortů dala prostor dezinformacím. V prvním lednovém týdnu proběhl hackathon Iniciativy komunikačních agentur Cesta ven, která se rozhodla státu vytvořit kreativu ke kampani zdarma. Následné návrhy hodnotila odborná komise a experti z oblasti zdravotnictví. Původní plán byl přihlásit do vládou vypsaného tendru nejlepší projekt, respektive agenturu, která v hackathonu přijde s nejlepším návrhem. Jak bude iniciativa posupovat nyní, není jasné. Před časem uvedla mluvčí Pavla Mudrochová, že pokud stát nebude mít o kampaň zájem, nabídne ji Cesta ven krajům či soukromým subjektům. Jednat měla i s Hospodářskou komorou ČR.
Přístup k očkování se zlepšil
Aktuální data výzkumného projektu National Pandemic Alarm ukazují, že Češi lehce změnili své postoje i bez kampaně. Ochota nechat se očkovat je se začátkem nového roku vyšší než v předchozích měsících. Ukázal to nový Index ochoty k očkování. „Bude rozhodně zajímavé sledovat, zda a jak se vyvine postoj společnosti k očkování například i v návaznosti na státní očkovací kampaň,“ říká k novému indexu Tomáš Hynčica, jednatel Českého národního panelu a zároveň obchodní a výzkumný ředitel Nielsen Admosphere. Český národní panel je součástí European National Panels a v rámci Česka na něm probíhá projekt, který mapuje postoje obyvatel střední Evropy k pandemii covid-19.
Aktuálně je ochota k dobrovolnému očkování nejvyšší na Slovensku (52 bodů), potom následuje Česko a Polsko (obě 50 bodů). Naopak menší ochota je mezi respondenty v Maďarsku (44 bodů) a nejméně v Bulharsku (na 34 bodech).
V Česku a na Slovensku jsou výrazně ochotnější nechat se očkovat lidé ve věku 55 a více let a také lidé s vyšším vzděláním. Napříč všemi zeměmi jsou k očkování proti covid-19 svolnější o něco více muži než ženy (v ČR činí rozdíl 11 bodů).
Podobné zprávy


Podívejte se na nejkreativnější projekty světa


Papírování chce do muzea poslat kampaň BankID od Loosers


Volodymyr Zelenskyj je komunikátorem roku podle PRWeeku

