Nova zatím nevypne dva analogové vysílače u Chebu a Domažlic
Televize Nova zatím ponechá v provozu dva analogové vysílače Cheb – Zelená hora a Domažlice – Vraní vrch. Podle technického plánu přechodu, který schválila vláda, je měla vypnout k 30. září. Nova své rozhodnutí obhajuje údajným neplněním podmínek TPP ohledně celkového pokrytí digitálním signálem v oblasti Plzeňska. Televize ukončila vysílání pouze v Plzni-Krašov.
“Státní orgány nás tlačí, abychom dokument TPP porušili, což nechceme, protože ho bereme vážně,” řekl ředitel Novy Petr Dvořák. “Pokud bychom akceptovali aktuální řešení, porušili bychom jej (TPP). Není zde totiž dostatečné pokrytí digitálním signálem, jak podle TPP mělo být,” doplnil Dvořák s tím, že Českým Radiokomunikacím vydal pokyn, aby pozdrželi vypnutí analogových vysílačů, než se situace vyřeší.
K hlavním důvodům podle Dvořáka patří také to, že diváci by při vypnutí všech analogových vysílačů v regionu museli přeladit na přechodný digitální kanál 66, který by museli po roce znovu změnit a navíc patrně nahradit antény, jelikož přechodný kanál je na jiné frekvenci.
Nova chtěla situaci řešit společně s Českou televizí tak, že by jí ČT předčasně uvolnila kanál 35 v Chomutově-Jedlové hoře, který se má podle TPP uvolnit příští rok v srpnu. ČT zde dosud analogově vysílá program ČT1. Toto řešení je ale nyní z technických důvodů nemožné.
Ostatní televizní stanice analogové vysílání v územní oblasti Plzeň ukončí podle plánu. Například ČT podle Štěpána Jandy z tiskového útvaru ČT vypne definitivně své vysílače na Krkavci v Plzni, u Krašova na Plzeňsku, na Zelené hoře u Chebu a na Klínovci v Karlovarském kraji. Vypnuty budou v také některé analogové dokrývače ČT1 a ČT2. ČT tak od 3. srpna označila své programy na zmíněných kanálech piktogramem, který od 2. září doplnila textovou lištou s bližšími informacemi a také pravidelnými informačními spoty.
Své analogové vysílání ukončí na Plzeňsku také televize Prima.
Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top boxu nebo televizoru s digitálním tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech, a dále anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu, uvedl Janda. Zásadní potíže podle něj může způsobit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Nutná je také odborná úprava většiny společných antén v bytových domech.
Proces digitalizace začal v roce 2005 a plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června roku 2012. V té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku.