Poplatky i za počítač s internetem?

6. 11. 2008 09:11

autor:

— Mohlo by vás zajímat —

Pokáč zpívá v nové kampani: když neví mamka, poradí Partners Banka

Poradenská Partners Banka, která odstartovala 6. března, spouští od 2. dubna reklamní kampaň. Znalost značky buduje s písničkářem Pokáčem.

Reklama
vškk

Jak AI mění česká média? Čtěte v MAM 13/2024.

Česká televize opět zvažuje, zda by se neměl v budoucnu platit televizní poplatek za každý počítač, který je schopný příjmu TV programů přes internet. Dosud se platí poplatky pouze za počítače vybavené televizní kartou či digitálním tunerem, a to pouze tehdy, pokud je jediným zařízením schopným v domácnosti přijímat TV programy. Ministerstvo kultury ale bude v rámci novely mediálních zákonů navrhovat, aby zůstal zachován současný stav. Vyplývá to z vyjádření zástupců obou institucí.
„Hodláme zachovat úpravu jako nyní, ale ještě nemáme reakci z České televize. V pracovní verzi, kterou máme na stole, nechceme TV vysílání šířené internetem zpoplatnit. Ale je to pracovní návrh,“ řekla v úterý účastníkům konference tel.con spectrum vrchní ředitelka sekce ministerstva kultury Petra Smolíková.
Mluvčí ČT Ladislav Šticha řekl, že varianta zpoplatnění všech počítačů, nejen těch s TV kartou či tunerem, existuje. „Zvažujeme všechny varianty, právě s ohledem na rozvoj technologií,“ uvedl. Podle něj by měly být stejné podmínky pro různý příjem signálu. Sledovat ČT24 lze přitom v současné době různými způsoby včetně internetu. Není tak podle Štichy moc fér, že některý divák ČT24 platí poplatky a jiný, který sleduje program pouze přes internet, ne.
Mediální zákony čeká další změna v souvislosti se směrnicí Evropské komise, označovanou jako směrnice o audiovizuálních službách, která nahradí dosavadní pravidla nazývaná Televize bez hranic. Směrnici musí členské státy EU zavést do svého práva do 19. prosince příštího roku. Návrh na novelu mediálních zákonů nyní v pracovní verzi vypracovalo ministerstvo kultury a rozeslalo jej k připomínkám, mimo jiné právě také ČT.
Nová směrnice mimo jiné zavádí neutralitu způsobu, jakým je TV signál šířen. V současné době je přitom možné sledovat i na internetu TV programy, jejichž provozovatelé přitom nepotřebují licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, například iDnes.tv a další. Zároveň je také možné sledovat přes internet bez TV karty v počítači i zpravodajsko-publicistické stanice ČT24 a Z1.
O tom, že by se poplatky platily za počítače s možností připojení na internet, uvažovala Česká televize i Český rozhlas již před třemi lety. Tehdejší úvahy se týkaly zejména právnických osob. Nakonec ČT a ČRo usoudily, že zatím poplatky za počítače se zvukovou kartou a připojením na internet, přes které lze sledovat TV programy a poslouchat rádia, vybírat nebudou. Podle tehdejších vyjádření zástupců ČRo a ČT totiž nebylo tehdy možné dát na celý problém jednoznačnou odpověď.

Jak AI mění česká média? Čtěte v MAM 13/2024.

Redakce MAM

Další zajímavé čtení

Aimée McLaughlin, Creative Review: „zvědavost je stále nejzásadnější vlastností novináře“

Aimée McLaughlin, Creative Review: „zvědavost je stále nejzásadnější vlastností novináře“

Povídali jsme si s Aimée McLaughlinovou, zástupkyní šéfredaktora časopisu Creative Review, který je od roku 1980 zdrojem informací o umění, reklamě a designu ve Velké Británii. Aimée se s námi podělila o své názory na to, čím je časopis jedinečný, na současné překážky v kreativním průmyslu a na to, že se poprvé stala členkou hlavní poroty Epica Awards.