Média o rozhodnutí ústavního soudu
Světové agentury a další média věnovaly mimořádnou pozornost středečnímu rozhodnutí ústavního soudu v Brně, podle nějž šest bodů lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie není v rozporu s českou ústavou. Za klíčovou informaci považují fakt, že v Česku, které se už za necelé dva měsíce ujme předsednictví EU, může pokračovat proces schvalování reformní smlouvy.
Server britské veřejnoprávní stanice BBC informace o rozsudku českých ústavních soudců zveřejnil pod hlavičkou “mimořádná zpráva”. Zahraniční tiskové agentury včetně Reuters či rakouské APA vesměs vydaly o soudním rozhodnutí krátké rychlé zprávy, tak zvané fleše, které jsou vyhrazeny stěžejním událostem dne.
Zprávy se soustředily především na to, že v ČR nyní může pokračovat ratifikace smlouvy o reformách EU. To je podle médií důležité hlavně vzhledem k tomu, že Praha během svého předsednictví bude muset situaci kolem lisabonské smlouvy, kterou v referendu odmítli Irové, řešit. APA však například upozorňuje i na to, že český ústavní soud možná smlouvu nezkoumal naposledy a že stále existuje možnost, že některé její části budou u soudu napadeny znovu.
Reuters napsal, že výrok soudu umožňuje přistoupit k ratifikaci, ale nevylučuje úplně další právní problémy a nezaručuje hladký průchod smlouvy oběma komorami českého parlamentu. Citoval českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že soudní rozhodnutí “je dobrá zpráva pro nás a pro Evropu”, ale také politologa Tomáše Lebedu, který nečeká, že by byl dokument v České republice schválen snadno a rychle. “Na jedné straně je tu tlak na naše (budoucí) předsednictví, ale na druhé straně jsou v Občanské demokratické straně stále velmi vlivné proudy, které jsou proti lisabonské smlouvě,” řekl Lebeda.
Agentura AFP poznamenala, že smlouva teď může být předložena oběma parlamentním komorám, ale že není jisté, že (ratifikační) proces bude uzavřen, než Praha převezme v EU předsednickou roli.
Podle AP se čeká, že parlament smlouvu schválí, ale že hlasování v Senátu bude těsné.