Slovenský prezident Gašparovič podepsal sporný tiskový zákon
Slovenský prezident Ivan Gašparovič podepsal sporný tiskový zákon, který může podle vydavatelů ohrozit svobodu tisku. O podpisu informovala kancelář prezidenta. Tato právní norma, kterou prosadila koalice vedená premiérem Robertem Ficem, má platit od června. Zástupci vydavatelů a novinářů už dříve ohlásili, že zákon nejspíše napadnou u ústavního soudu.
„Pan prezident se rozhodl tento zákon podepsat, protože v něm nenašel nic, co by bylo v rozporu s ústavou a demokratickými principy,“ uvedl Gašparovičův mluvčí Marek Trubač.
I kdyby prezident svůj podpis pod nové znění zákona nepřipojil, nezabránil by s velkou pravděpodobností jeho opětovanému schválení v parlamentu. Vládní poslanci totiž disponují dostatečným počtem hlasů, s jejichž pomocí by mohli prezidentovo veto přehlasovat.
Spor o tiskový zákon na Slovensku vyhrotil vztahy mezi médii a kabinetem premiéra Fica, který od svého nástupu do funkce v roce 2006 kritizuje novináře za údajnou zaujatost vůči vládní koalici a za obhajování zájmů soukromých finančních společností. Slovenský parlament schválil kontroverzní normu 9. dubna v podstatě v původní podobě a nezapracoval do ní připomínky médií ani opozice. V novém zákoně tak zůstalo například i nejvíce kritizované právo na odpověď, podle kterého budou muset noviny zveřejňovat reakce i na pravdivé články.
Opozici se nejdříve po několik týdnů dařilo návrh zákona ve sněmovně blokovat. Opoziční poslanci totiž trvali na tom, že pokud vláda jeho text nezmění, budou hlasovat proti přijetí lisabonské smlouvy o reformách Evropské unie. Vláda přitom k úspěšné ratifikaci smlouvy hlasy několika opozičních poslanců potřebovala. Nakonec se však k vládním zákonodárcům přidali členové opoziční Strany maďarské koalice (SMK).
Titulní stránky slovenských deníků v uplynulých týdnech na protest proti zákonu dvakrát vyšly v podobě parte s černě zarámovaným textem, v němž vydavatelé vyjádřili obavy o nezávislost tisku a redakční nezávislost v zemi. Návrh zákona opakovaně kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), slovenské novináře podpořili i jejich kolegové ze zahraničí, včetně českých.
I když Gašparovič přes protesty oborových organizací zákon podepsal, Slovenskému syndikátu novinářů slíbil, že pokud se během následujícího půlroku naplní obavy vydavatelů, dá podnět k jeho novelizaci. Po šesti měsících je prezident ochoten také přispět k urychlení případné stížnosti proti zákonu u ústavního soudu, pokud někdo takovou stížnost podá.
Podobné zprávy


Návrat legend i novinky chystá Nova na podzim. Bude pět hraných seriálů i nový Masterchef


Media projekt ukazuje stabilní čtenost tisku


Už vás válka unavuje? Co kdyby to vzdaly ikony svobody a harmonie

