Co si myslí Češi o životě na dluh?
Více než polovina populace (52 %) uvádí, že má sjednaný nějaký úvěr nebo půjčku. Častěji jsou mezi lidmi, kteří mají sjednaný nějaký úvěr nebo půjčku, lidé ve věku 30-59 let, ve vyšší míře jsou zastoupeni lidé se středoškolským vzděláním a domácnosti s hrubým měsíčním příjmem vyšším než 25 tisíc korun. Mezi klienty úvěru najdeme také častěji obyvatele obcí s 20 až 100 tisíci obyvateli.
Účel půjčky
Z hlediska účelu úvěru převládá nákup spotřebního zboží, který uvedla téměř třetina lidí, kteří mají sjednán nějaký úvěr nebo půjčku. Dalších téměř 30 % lidí sdělilo, že účelem jejich úvěru byl nákup či rekonstrukce bytu nebo domu. Celkem 11 % respondentů využilo půjčku na pořízení automobilu, 7 % na běžné nákupy a 4 % si za půjčené peníze koupí dovolenou.
Postoje veřejnosti k úvěrům
Výzkum také ukázal, že většina populace považuje půjčky od banky za běžnou součást dnešního života. V případě lidí ve věku do 44 let vnímá půjčky jako součást života téměř devět lidí z deseti. Naopak méně často jsou tohoto názoru lidé starší 60 let, v této věkové skupině vnímá půjčky jako součást běžného života necelých 70 % lidí.
Budoucnost úvěrů a půjček příznivá
Češi se nebrání ani sjednávání půjčky v budoucnosti – bude-li to třeba, jsou ochotni půjčit si peníze od finanční instituce celkem dvě pětiny lidí. Procento takto smýšlejících Čechů roste se snižujícím se věkem. Zatímco ve věku do 29 let jsou tohoto názoru téměř tři pětiny (57 %), v případě lidí ve věku 45 až 59 let jsou to již pouze necelé dvě pětiny (39 %).
Názory populace na téma úvěrů a půj-ček zjišťovala společnost Factum Invenio v rámci pravidelného výzkumu Factum Omnibus. Dotazování probíhalo v dubnu letošního roku a dotázán byl reprezentativní soubor populace České republiky starší 15 let. Celkem bylo uskutečněno 1001 rozhovorů.