Kluby nejen pro odvážné

14. 5. 2007 00:05

autor:

— Mohlo by vás zajímat —

Pokáč zpívá v nové kampani: když neví mamka, poradí Partners Banka

Poradenská Partners Banka, která odstartovala 6. března, spouští od 2. dubna reklamní kampaň. Znalost značky buduje s písničkářem Pokáčem.

Reklama
vškk

Jak AI mění česká média? Čtěte v MAM 13/2024.

Velmi atraktivní a stejně tak těžko cílitelná. Taková je skupina mladých lidí. Není úplně jednoduché takovou skupinu oslovit. Pokud ale nepomáhají běžné kanály, je na čase zkusit něco jiného. Oblíbeným místem pro oslovení nejen mladých lidí jsou bary, kluby a diskotéky. Není tedy nic lehčího, než inzerovat právě zde. „Návštěvníci klubů a restaurací jsou osloveni jakoby mimoděk. Tedy nenásilně ve chvíli, kdy se baví či relaxují, což může pozitivně ovlivnit jejich nákupní motivy a rozhodnutí o výběru značky, “ říká Jolana Králováze společnosti Hetch. Stejně hovoří i Branislav Gaňa, managing director společnosti Berma media: „Hlavní výhoda je přesný zásah cílové skupiny v daném čase a na daném místě a zvýšení prodejů výrobků klienta. Musíme si uvědomit, že mladí lidé v podnicích stráví v průměru 2-3 hodiny a po celou dobu na ně zadavatelé komunikují své výrobky.“


Není všechno zlato…


Stejně jako každý mladý člověk nemusí být nutně vaší cílovou skupinou, stejně tak je třeba rozlišovat i mezi kluby. Jedná se o místa, kde dochází ke skutečné segmentaci spotřebitelů. Poměrně snadno se tak dá rozlišit, který prostor je vhodný pro kterého inzerenta. To potvrzují i zástupci společností, jež provozují média v podobných místech. „Je důležité rozdělit typy podniků a klubů a možnosti komunikace v nich. Naše firma se zaměřuje jen na komunikaci v top trendy klubech, diskotékách a barech v celé České republice. Top trendy jsou podniky z kategorie A. To znamená, že se nespecializujeme na tzv. gastro provozovny z kanálu horeca (hotely, restaurace a kavárny), ale jen na podniky, které navštěvuje specifická cílová skupina mladých lidí,“ vysvětluje Gaňa a pokračuje: „Cílová skupina, kterou tímto oslovujeme, jsou mladí lidé, 18+, středního a vyššího vzdělání. Mají rádi zábavu a chodí se bavit 2-3krát týdně, mají rádi značkové oblečení, sami si vybírají svou značku a jsou ochotni za ni také zaplatit.“


Důvod se vždy najde


Podobně rozdělenou cílovou skupinu mají i ostatní provozovatelé reklamních ploch v klubech a diskotékách. „Taneční kluby a bary jsou samozřejmě velmi oblíbená a navštěvovaná místa s velmi dobře specifikovatelnou cílovou skupinou. Jsou nejvhodnější pro zadavatele, kteří hledají mladé aktivní lidi a netradiční prezentaci,“ říká Králová. Takových výrobců je ale mnoho. Na druhou stranu vetřít se do přízně atraktivní cílové skupiny by ráda většina zadavatelů. Takže se můžete setkat s inzercí téměř všech značek i produktů. „Inzerovat je možné téměř všechno,“ potvrzuje Gaňa a vypočítává: „Hlavně výrobky, které daný podnik přímo prodává, jako alkohol, cigarety, nealko výrobky a podobně. Je to především z důvodu zvýšení prodeje na daných podnicích. Klient tak získá zvýšení prodeje produktu a zároveň zasáhne přesně konkrétní cílovou skupinu. Dále jsou to výrobky mobilních operátorů, mobilní telefony, elektronika, parfémy, oblečení, prostě všechno pro vybranou cílovou skupinu, tedy mladé lidi.“ S tím souhlasí i Jolana Králová a přidává další postřehy: „Na místě jsou i kampaně produktů týkající se outfitu návštěvníků klubů. Kde jinde lidé nejvíce řeší, zda jsou dobře oblečeni, obuti, navoněni či nalíčeni. Konzumenti se také mohou nechat ovlivnit i podařenými spoty na alkoholické i nealkoholické nápoje přímo v místě prodeje.“


Tradičně, nebo nenápadně?


Je tedy dostatečně jasné, že komunikovat se dá téměř cokoli. Je ale důležité rozmyslet si, jak na to. Existují různé možnosti. Některé se více hodí pro konzervativnější zadavatele, jiné pro ty odvážnější. Pro zadavatele spíše konzervativnější se nabízí řešení notoricky známé z venkovní reklamy. Jedná se o citylight vitríny různých velikostí. „V nabídce jsou CLV menších velikostí, ale i klasické 118,5 x 175 cm, které jsou velikostně identické s outdoorovými CLV,“ říká Gaňa. Zajímavou alternativou jsou pak rámečky na toaletách či plakáty s lentikulární fólií. „V poslední době se zaměřujeme také na formy prezentace šité na míru pro konkrétní klienty,“ doplňuje Gaňa. Oproti tomu konkurence sází na oblíbené obrazovky. „Poskytujeme mediální prostor ve formě TV spotů na LCD a velkoplošných plátnech, které se v poslední době staly nezbytnou interiérovou součástí klubů,“ říká Jolana Králová. „Velmi účinná se také ukázala kombinace spotové kampaně a distribuce katalogů, slevových poukazů či sampling,“ pokračuje Králová. Sampling ve spojení s další reklamní akcí bývá velmi populární. Účinek spatřují zadavatelé převážně v tom, že většina návštěvníků si odnese katalog domů, kde má na jeho pročtení dostatek času. Ještě vděčnější pak bývá spojení poukázek a kuponů s konkrétní inzercí. Ta oproti běžným katalogům spíše zaručí, že návštěvník katalog nenechá při odchodu na stole.


Stále nové formáty


Kromě běžných formátů se ale stále více prosazují další nová a netradiční řešení. „Úplnou novinkou z naší strany jsou světelné stojany v top trendy kavárnách, kde se spojuje poskytnutí mediálního prostoru klientů spolu s přidanou hodnotou pro cílové zákazníky v podobě brandovaných deštníků. Zákazník si může v případě špatného počasí vzít deštník, na kterém klient komunikuje svou značku, ze světelného stojanu zdarma,“ popisuje nový způsob komunikace Gaňa. S jinými kampaněmi se setkává Jolana Králová: „Kromě již zmiňovaných LCD a velkoplošných pláten jsme v rámci kampaně připravovali např. módní přehlídky či netradičně umístěné produkty v prostorách klubů, např. zavěšení promovaného oblečení či obutí. Ve výsledku vše závisí na fantazii zadavatele a také možnostech klubu.“


Kluby pro odvážné


„Věřím, že již brzo budeme moci uskutečňovat především netradiční kampaně a prezentace produktů, neboť prostředí klubů, kde lidé nemyslí na dennodenní starosti a uvolňují své smysly, je pro odvážné a netradiční kampaně ideální úrodnou půdou,“ dodává Králová. V obdobném duchu hovoří i Gaňa: „Klienti oceňují výhodu zásahu cílové skupiny na podnicích, a proto poskytujeme i netradiční či kombinované formy prezentace. Jednoduše kopírujeme trend ze západní Evropy, kde je růst v indoorové reklamě v průměru 15 % ročně. Stále častěji zpracováváme netradiční zadání našich klientů, kteří chtějí speciální aktivitu na oslovovaných podnicích. Pak vše zajistíme na klíč.“ A co si představit pod netradiční kampaní? „Záleží na tom, co pro koho znamená netradiční. Já za takovou kampaň považuji například komunikaci výrobce kondomů přímo na pánských toaletách,“ uzavírá Gaňa.


40obr_misch.jpg


Stále populárnější obrazovky. Poskytování mediálního prostoru na obrazovkách je velmi oblíbené. Ve většině diskoték jsou taková média úplnou samozřejmostí. Tak proč je nevyužít?


40obr_radost.jpg


Vyzkoušejte sampling. Starého psa novým kouskům nenaučíte. Proč ale zavrhovat něco, co stále dobře funguje?

Jak AI mění česká média? Čtěte v MAM 13/2024.

Redakce MAM

Další zajímavé čtení

Aimée McLaughlin, Creative Review: „zvědavost je stále nejzásadnější vlastností novináře“

Aimée McLaughlin, Creative Review: „zvědavost je stále nejzásadnější vlastností novináře“

Povídali jsme si s Aimée McLaughlinovou, zástupkyní šéfredaktora časopisu Creative Review, který je od roku 1980 zdrojem informací o umění, reklamě a designu ve Velké Británii. Aimée se s námi podělila o své názory na to, čím je časopis jedinečný, na současné překážky v kreativním průmyslu a na to, že se poprvé stala členkou hlavní poroty Epica Awards.