Internet, televize a Ford
Je hodně zajímavé sledovat, jak fanatici digitaliace televizního vysílání útočí na všechny, kdož s nim nechtějí hrát hru na rychlou digitalizaci za každou cenu. Těm, kteří si již něco pamatují (bohužel, už asi patřím mezi ně), to musí
nutně připomínat nadšení okolo internetu na konci devadesátých let. Až patologicky stejně se totiž opakují argumenty, o jejichž logice a smysluplnosti musí pochybovat každý, a to nejen ten, kdo zažil první internetovou bublinu. Začíná to absurdním slibem, že digitální televize změní svět. Že diváci se ihned začnou dívat na nové televize, začnou využívat různých interaktivních služeb a jako mávnutím kouzelného proutku se změní i podíl na reklamním trhu.
V zásadě to není nic špatného. Tito fanatici, často majitelé licencí, totiž doufají, že se jim povede to samé, co se svého času povedlo Fordovi s jeho slavným modelem T. To, co tenkrát začalo jako okrajová záležitost, se během chvilky stalo “nezbytností” pro masový trh. Z pohledu marketingové komunikace je však zajímavé především to, že z nedokonalosti prvních verzí zmiňovaného automobilu se ve skutečnosti stala velká přednost. Totiž jeho nedokonalost otevřela dost velký prostor pro inovace přidávající na hodnotě produktu.
Britský komentátor časopisu Marketing Alan Mitchell se v jedné ze svých knih ptá: “Můžeme cokoli v historii srovnat s hlubokými sociálními a ekonomickými změnami, které způsobila výroba prvních automobilů?” A hned si odpovídá: “Možná ne. Ale pro ty, kdo pracují v marketingu – tedy všechny, kdo se zabývají důležitým ekonomickým úkolem, jak sladit nabídku s poptávkou a jak vytvořit spojení mezi spotřebiteli a prodávajícími – zde však jeden kandidát na toto srovnání existuje. Je jím vyhledávání na internetu.”
Ne, nesmějte se. Podobně, jako tomu bylo u automobilu, vyvíjí se internet na popud spotřebitelů, na rozdíl od digitální televize, velmi rychle z okrajového fenoménu v prostředek tržního mainstreamu. Jenomže mezi internetem a nadstavbovými službami digitálních televizí tu jeden rozdíl přece jen je. Vyhledávání na Googlu nebo na eBay je masovým zvykem i proto, že vyhledávání je přirozenou aktivní součástí nákupního procesu. Jenomže sledování televize, které dnes již není tak atraktivní jako dříve, zůstává statickou činností. A za těchto okolností bude asi hodně těžké přesvědčit spotřebitele o tom, že tu je něco, za co by chtěl sám od sebe utrácet.
šéfredaktor