Zelená pro video
Pomineme-li erotický a pornografický průmysl, kde je obraz nedílnou součástí byznysu, prožívá video na internetu boom. Proč? Text popisuje, obraz má cenu tisíce slov, animace vyjádří děj, ale jen ozvučené video je nejbližším obrazem reality.
Úměrně s rychlostí připojení
Prvním předpokladem pro úspěch využití videa na internetu je dostatečně velká kapacita připojení. Dial-up a mobilní připojení nestačí, ale stálé větší dostupnost vysokorychlostního internetu (ADSL, kabelové televize) je oním hnacím motorem rozšiřování video formátu po síti sítí. Stejně jako ve vysokorychlostním internetu jsme pozadu za Amerikou a západní Evropou, jsme pozadu i v penetraci videa na internetu. Ale pokud by se mě někdo zeptal, zda jsme již na video připraveni, odpovím jednoznačně ano!
Šup s videem na internet!
Spotřební elektronika jde s cenami stále dolů, narůstá i počítačová gramotnost – stále více lidí točí krátká videa (mobilem, digitálním fotoaparátem, kamerou) a případně je i v počítači jednoduše sestříhají. Co teď s tím? Dejte to na YouTube! Geniálně jednoduchá služba, která se stala synonymem úspěšného internetového projektu. Jeho vzestup není zastaven ani po koupi gigantem Google. Lze tu prostě najít vše, od starých videoklipů přes parodie na TV reklamy až po šílené pokusy s Coca-Colou a Mentos bonbóny. V čem je síla YouTube? Portál prostě jen nabídl nástroj pro sdílení zážitků skrz video formát. Je to jednoduché, přehledné a – zdarma. Zajímavý obsah už dodají uživatelé sami. Tak se během necelých dvou let vytvořila jedna z největších on-line komunit na světě.
Česká TV po internetu?
A co u nás? Zatím nic. Všichni čekají, kdo první přijde s českou You-Tube. Kandidátem může být zajímavý projekt Stream, který nedávno spustila firma Global Inspiration v čele s majitelem sítě BontonLand Milošem Petanou. Základem je vlastní vysílání směřované na mladou populaci. Této cílovce jsou přizpůsobována témata i formáty jednotlivých “pořadů”, na jejichž výběru stojí princip celé služby. Stream umožňuje uploadovat uživatelská videa (podobně jako YouTube), nabízí prostor pro blogování a slibuje rozšiřování služeb spojených s budováním komunity mladých.
Všechny tyto snahy jsou velkým příslibem, ale současné vysílání má ještě hodně co vylepšovat. Design hodnotím spíše průměrně, přehlednost není nejlepší. Samotné působení značky Stream (volba barev, logo s lebkou uvnitř TV) působí poměrně vyhraněně a agresivně. Samotný obsah nevnímám jako příliš kvalitní. Levná produkce je vidět. Byznys model je zatím v plenkách, což je pochopitelné – Stream se zatím nemůže opřít o dlouhodobější čísla. Používají se klasické bannerové plochy, video reklama před rubrikami nebo product placement (někdy hodně křečovitý) přímo v reportážích. Celkově jde ale o velmi sympatický projekt, a pokud se naplní proklamované trendy rozšiřování a zkvalitňování služeb a obsahu, věřím v jeho potenciál.
Bannery a video dohromady?
Konečně se dostávám k videu jako formátu komerční prezentace. Mnoho firem si uvědomuje sílu reálného představení produktu a začíná postupně využívat videa k firemní nebo produktové prezentaci. Bohužel TV reklama není nejvhodnějším formátem pro internet. Speciální videa určená hlavně pro použití na internet se stávají trendem na západě (např. Volvo launchovalo svou jednu řadu jen na internetu). Čekáme, kdo tak v masovějším měřítku učiní u nás. Jako konkrétní příklad kreativně povedené reklamní kampaně, která se objevila na světových portálech, bych rád zmínil klipy společnosti Apple – Get a Mac. Původně šlo o televizní kampaň, která však měla obrovskou extenzi i na internetu. Nápad je jednoduchý, stejně tak exekuce a navíc provedení je výborné. Celá kampaň je založená na rozhovoru pana PC a pana Maca. PC jako trochu přitroublý kravaťák (všimnete si mírné podoby s Billem G.?), mající vždy nějaké problémy, a Mac jako sympatický mladík s jasnou odpovědí na všechny hlavní neduhy PC. Kreativně povedené, vtipné, samotné sdělení však je trochu rozmělněné. A co mně na kampani chybí nejvíce? Dotažení do konce – tj. plné využití interaktivních možností internetu. Proč nenecháme uživatele volit příběh? Proč nemůže přímo ve video banneru zadat úkol pro pana Maca? Proč se nemohu ihned zaregistrovat pro posílání novinek?
Věřím, že spojení videa a interaktivity je cestou pro inzerenty, jak upoutat, nechat lidi si hrát a tím je chytit do svých sítí. Ano, příprava takového formátu zabere více času a úsilí než klasický internetový banner. Kdo bude u nás prvním odvážným?
director – Digital,
Euro RSCG 4D