V roce 2006 zabity desítky novinářů
Ve světě bylo loni zabito 81 novinářů. Rok 2006 se tak pro novináře stal nejtragičtějším od roku 1994, kdy jich při výkonu povolání přišlo o život 103. O život přišlo také 32 spolupracovníků médií, jako jsou řidiči a překladatelé. Sdělila to nevládní organizace na ochranu svobody tisku Reportéři bez hranic (RSF). Podle Mezinárodní federace novinářů (FIJ) zahynulo v roce 2006 dokonce 155 novinářů, takže rok 2006 byl vůbec nejtragičtější.
Novináři přišli podle RSF o život v 21 zemích. Nejnebezpečnějším místem pro práci novinářů a jejich spolupracovníků se stal čtvrtý rok v řadě Irák, kde jich přišlo o život 64. Na dalších místech jsou Mexiko s devíti a Filipíny s šesti zabitými. Zaměstnanci médií umírali například také v Rusku a Libanonu.
Irák je s počtem 17 také v čele bilance unesených novinářů. Šest pracovníků médií bylo zajato v pásmu Gazy. Dalších 33 jich bylo uneseno v desítce dalších států. Podle RSF bylo ve světě zatčeno nejméně 871 novinářů, 1472 se jich stalo terčem různého násilí a vyhrožování a přes 910 médií bylo cenzurováno.
Organizace se sídlem v Paříži také odsoudila, že některé země omezují kontrolami a perzekucemi autorů internet. Za “nepřátele internetu” označila Saúdskou Arábii, Bělorusko, Barmu, Čínu, KLDR, Kubu, Egypt, Írán, Uzbekistán, Sýrii, Tunisko, Turkmenistán a Vietnam.
FIJ na základě svých statistik uvádí, že v roce 2006 se stalo obětí násilných činů 155 novinářů a dalších zaměstnanců médií, což znamená, že byl překonán i loňský smutný rekord – 150 mrtvých pracovníků sdělovacích prostředků. Dalších 22 zaměstnanců médií zemřelo při výkonu svého povolání v důsledku nehod, uvádí FIJ.
FIJ se sídlem v Bruselu sdružuje zhruba 500 000 novinářů ze 110 zemí.