O počtu bonusových licencí Nově a Primě rozhodne novela
O počtu takzvaných kompenzačních licencí pro Novu a Primu umožňující vysílat v nastupujícím zemském digitálním vysílání (označovaném jako DVB-T) zřejmě nakonec rozhodnou poslanci v rámci novely mediálního zákona. Řekl to
národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.
Novela by také měla odstranit nejasné formulace v části o udělování licencí. To by podle autorů novely předcházelo do budoucna soudním sporům, na základě kterých loni v září přišlo šest nových digitálních stanic o své nabyté licence.
Zákon nyní počítá s jednou kompenzační licencí. Soukromé televize ji měly dostat za to, že se dobrovolně vzdají svých současných analogových kmitočtů, díky čemuž vznikne prostor pro vznik dalších nových digitálních TV stanic.
Podmínkou udělení bonusové licence navíc byl ale souhlas Novy a Primy s technickým plánem přechodu, jakýmsi jízdním řádem nastupujícího DVB-T vysílání, který zpracoval a vydal Český telekomunikační úřad na konci loňského roku. Schválit plán přechodu ale stanice musely podle zákona do srpna, kdy ještě TPP nebyl vydán. Nova proto tehdy vznikající plán přechodu neodsouhlasila a Prima jen podmínečně.
Novela je podle Duspivy již napsána. “Nyní čeká na politické rozhodnutí, které mimo jiné doplní počet případných kompenzačních licencí, jestli jedna nebo dvě. My se stále přikláníme k jedné,” řekl Duspiva s tím, že se objevily návrhy dokonce i na tři takové licence.
“Průběžně to konzultujeme s úřadem pro hospodářskou soutěž, který v neformální rovině připouští jednu kompenzační licenci. Myslím si, že tři by už byl problém,” dodal Duspiva. Při úvahách o počtu licencí hraje podle něj roli i to, zda by to podle regulí Evropské komise nebyla nedovolená státní podpora.
“Podle průběžných konzultací, které vedeme s Evropskou komisí, tak to zatím nespadá do režimu nedovolené státní podpory, neboť to není přímá finanční podpora,” poznamenal. O další řádné licence se přitom Nova i Prima může ucházet v tendrech vysílací rady.
Podle Duspivy má návrh novely změnit tři základní oblasti. První je udělování kompenzačních licencí, které by se nyní týkalo nejen celoplošných, ale i regionálních stanic. Druhou oblastí je úprava povolení pro zkušební digitální vysílání, které nyní pokrývá část republiky, neboť dosud nejsou na trh uvedení noví vysílatelé s řádnou licencí vzešlou z tendru Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Další změny zákona pak mají podle autorů novely odstranit sporné pasáže při udělování nových licencí. Loni v dubnu získalo v rok a půl trvajícím výběrovém řízení licenci pro DVB-T šest nových vysílatelů – Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčko, Z1 a RTA. Na základě žalob Novy a Galaxie sport soud v září udělení licencí zrušil. Nyní se kolem udělených a zrušených licencí vede řada soudních sporů, které zpozdily nástup nových stanic na trh.
Rada musí nyní podle zákona udělení a neudělení licencí “podrobně zdůvodnit”. Podle Duspivy navrhují autoři novely ze zákona vypustit slůvko “podrobně”, neboť to je mimo jiné původce oněch soudních sporů.
Digitální DVB-T vysílání v budoucnu nahradí současné analogové. Lidem to přinese mnohem více volně přístupných TV programů, mnohdy v lepší kvalitě příjmu. Nutností pro sledování DVB-T je zapojení převaděče signálu, označovaného jako set-top box, k televizoru či zakoupení TV přístroje se zabudovaným digitálním tunerem.
Český telekomunikační úřad navrhuje, aby poslední analogový vysílač byl vypnut do října 2010. První oblastí, v níž lide ztratí možnost přijímat televizní programy analogovou cestou, bude zhruba na přelomu roku Domažlicko.