Některé tradiční značky českých výrobků mizí, většina zůstala
Nástup zahraniční konkurence a nových vlastníků většiny českých podniků po roce 1989 znamenal také zánik či ztrátu pozic pro řadu tradičních značek českých průmyslových výrobků. Mnohé populární značky si však své pozice udržely, jiné noví vlastníci po letech oprášili a nyní, v modernějším kabátě a třeba i v jiné podobě, úspěšně prodávají dodnes. Některým, jako například automobilům Škoda, přineslo tržní hospodářství renomé, o jakém se jejich výrobcům v dobách socialismu ani nesnilo.
Mezi nejznámější značky, které v posledních letech zanikly, patří paradoxně mnohé ze zavedených až po roce 1989. Jsou to především značky telekomunikačních operátorů Český Telecom, Eurotel, Paegas a Oskar či některých bankovních domů, jako například IPB, Agrobanka či Union banka.
Výběr tradičních českých firem, které v posledních letech zanikly či změnily značku svých stěžejních výrobků:
Artis – značka, pod níž se v tuzemsku prodávaly například lyže, hokejky či tenisové rakety, z trhu prakticky vymizela; bývalý státní podnik Artis se rozpadl na menší firmy, z nichž pouze některé udržely produkci, ovšem pod jinou značkou.
Eska – chebský podnik na výrobu jízdních kol definitivně zanikl v roce 2000
Favorit – rokycanský výrobce jízdních kol ukončil výrobu v květnu 2004, Favorit je nyní jednou ze značek producenta jízdních kol Czech Bike z Kunovic na Moravě, stejně jako značky dalších někdejších tradičních výrobců – Velamosu ze Sobotína a mělnické Liberty.
Karosa – úspěšný výrobce autobusů se od příštího roku přejmenuje na Iveco Czech Republic a přestane i vyrábět pod značkou Karosa.
Léčiva – prosperující výrobce generických léčiv v roce 2003 změnil název na Zentiva.
LIAZ – posledním automobilem se značkou Liaz, který vyrobili dělníci z montážního závodu Liaz v Mnichově Hradišti, se stal v srpnu 2003 doprovodný vůz pro soutěž Paříž – Dakar. Česká společnost Tedom Truck letos oznámila, že začne vyrábět nákladní automobily, které konstrukčně vychází právě ze známé “liazky”, avšak s novým jménem Fox.
Poldi – kladenský hutní gigant známý produkcí ušlechtilých ocelí doplatil na neúspěšnou privatizaci a zkrachoval; nyní v areálu bývalé Poldi působí desítky firem, mj. Poldi Hütte a Třinecké železárny
Praga – práva k užívání značky letos koupila od správce konkurzní podstaty společnosti Praga Čáslav britská firma International Truck Alliance, která začala vozy se jménem Praga vyrábět v polském Lublině.
Svit – obuvnický kolos vzniklý ze zestátněných závodů firmy Baťa se dostal do vážných ekonomických problémů v 90. letech, ty vyvrcholily prohlášením konkurzu v roce 2000.
Živnostenská banka (Živnobanka) – nejstarší banka v českých zemích; majoritní akcionář banky, italská skupina UniCredit, oznámila spojení svých českých dceřiných společností Živnostenské banky a HVB Bank Czech Republic a změnu názvu na UniCredit Banka.