Prodeje pirátského softwaru rostou
Počet případů prodeje pirátského softwaru vzrostl před Vánoci zhruba o polovinu. Na protipirátskou alianci BSA (Business Software Alliance) se každý rok přihlásí desítky lidí, kteří se staly obětí podvodů s počítačovými programy, uvedl mluvčí aliance Jan Hlaváč. Celkový počet případů odhaduje na stovky ročně.
Softwarové tituly od kancelářských programů až po hry či nový počítač jsou už tradičním oblíbeným vánočním dárkem. Na výhodný nákup lákají zákazníky tisíce nabídek v zavedených kamenných obchodech, ale i prostřednictvím internetu či na tržnicích. Ceny padělků jsou přitom až o 80 procent nižší než u originálu.
“Zákazník, který si pirátský software například přes internet objedná, jej buďto neobdrží vůbec, nebo jen nelegální kopii, která může počítač poškodit a navíc majitele kriminalizuje,” uvedl Hlaváč. V některých případech zákazníkům místo zaplaceného zboží dorazil kus dřeva nebo ovoce.
Zákazníci by podle Hlaváče měli především při on-line nákupech řádně prověřit, z jakého zdroje nabídka zboží pochází. Internetová inzerce a zejména různé lákavé nabídky, které dorazí do e-mailové schránky, mohou obsahovat právě nabídky nelegálního softwaru.
“Často se snaží tvářit jako legitimní nabídky, ale opak je pravdou. Doporučujeme důvěřovat instinktům, a pokud se cena zdá příliš nízká, raději ji ověřit u autorizovaného prodejce či přímo výrobce,” dodal. Pořizovat software na tržnicích nedoporučuje BSA vůbec. Pravděpodobnost, že software bude na tržnici nelegální, je totiž velmi vysoká.
Nelegální programy totiž mohou být zavirované a po nainstalování mohou poškodit data nebo počítačové vybavení spotřebitele. Instalací nelegálního softwaru by navíc uživatel porušil autorská práva, a vystavoval by se tak riziku trestního stíhání. Za neoprávněné užívání softwaru hrozí vysoké pokuty, zabavení počítačového vybavení, odškodnění poškozených výrobců softwaru a trestní sazby odnětí svobody až na pět let.
Míra softwarového pirátství se podle odhadů BSA v tuzemsku pohybuje kolem 40 procent a představuje ztráty kolem 2,7 miliardy korun ročně. To je o jeden procentní bod méně než loni a o 26 bodů méně než před 11 lety. V EU je průměrná míra pirátství zhruba o šest procent nižší.