Pořadatelé konference o Iráku podali trestní oznámení na ČT
Organizátoři dvoudenní konference Pražská výzva pro Irák podali trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy na redaktora České televize kvůli sobotní reportáži, podle které budou mezi hosty setkání stoupenci svrženého diktátora Saddáma Husajna. Toto nařčení organizátoři konference odmítají, naopak výsledkem reportáže Martina Ruska je podle nich mimo jiné neskrývané zastrašování účastníků konference, která začíná 9. prosince.
“Oznámení jsme poslali poštou,” sdělila předsedkyně Českého mírového fondu Vladimíra Levá. Spolu s fórem pořádá konferenci Česko-irácké sdružení. Organizátoři zaslali stížnost také Radě České televize a mediální komisi sněmovny. “Snažíme se o maximální korektnost. Prověříme to,” řekl ČTK mluvčí televize Martin Krafl. Pokud podle něj televize shledá nějakou nesrovnalost, věc uvede na pravou míru.
Podle sobotní reportáže České televize jsou prý na seznamu hostů členové Saddámovy strany Baas. Televize to uvedla s odvoláním na irácké disidenty žijící v Británii. Pořadatelé konference se brání a tvrdí, že údajně Saddámovi stoupenci se prý také postavili proti režimu a některým z nich za to dokonce hrozil trest smrti.
V televizní reportáži jmenovaný Sarmaad Abdul Karim utekl podle pořadatelů konference z Iráku před diktátorským režimem v roce 1989. Od roku 1990 žije v Dánsku, kde založil známý zpravodajský web portál www.iraq4all.dk. Ani další dva jmenovaní muži podle pořadatelů nepatří mezi Saddámovi stoupence, jeden z nich navíc na konferenci pozván ani nebyl.
Podle Českou televizí citovaného bývalého iráckého disidenta Maroofa Tahy existuje ale dokonce podezření, zda konferenci nepřipravila strana Baas. Levá sdělila, že všechny výdaje související s konáním konference si účastníci hradí kolektivně zcela sami. “Ani jedna jediná koruna v prospěch této konference nebyla a není obdržena z jakýchkoliv cizích zdrojů,” uvedla s tím, že reportér informace neověřil u organizátorů akce.
Premiér Mirek Topolánek považuje za “velkou chybu”, že se konference má uskutečnit v budově Poslanecké sněmovny. “Já se nedomnívám, že by měla na půdě Poslanecké sněmovny probíhat tak kontroverzní jednání,” řekl Topolánek novinářům. “Nemíním zamezovat konání žádné konference, nicméně má být dělána v tom případě na nějaké nonprofitní bázi, nemá být součástí oficiálního programu v Poslanecké sněmovně, protože tím je dáván velmi negativní signál a myslím si, že určitá stížnost irácké ambasády o tom hovoří jasně,” konstatoval Topolánek.
Znepokojení nad konáním konference totiž už dříve vyjádřilo irácké velvyslanectví v Praze. Velvyslanec Zía Hádí Mahmúd Dabás se kvůli konferenci obrátil na české ministerstvo zahraničí, protože mu vadilo, že organizátoři tají jména účastníků konference.
Proti konferenci již dříve protestovali i další členové ODS. I jim se nelíbilo, že místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) nabídl jako místo jejího konání budovu Poslanecké sněmovny. Podle české diplomacie by konference nemusela prospět pozici České republiky v Iráku. Mají se jí účastnit i opoziční irácké skupiny, které kritizují americkou politiku v zemi.