Média a tvář EU
Evropská komisařka odpovědná za mezinárodní vztahy a komunikační strategii Margot Wallströmová se proslavila tím, že jako první z komisařů EU si pořídila internetový deníček – blog (http://blogs.ec.europa.eu/wallstrom), který na rozdíl od svých kolegů zásobuje poctivě každý týden novými příspěvky.
Se stejným entuziasmem Wallströmová přistoupila k úkolu, který jí zadala Evropská komise: zlepšit komunikaci uvnitř bruselských úřadů a směrem k občanům členských zemí EU. Pod vlivem neúspěchu francouzského a nizozemského referenda o ústavní smlouvě vznikla v únoru Bílá kniha o evropské komunikační politice, která si stanovila prioritu: Evropa musí dostat lidskou tvář.
Tento týden se v Helsinkách pod patronací finského předsednictví konala konference, na které se sešli teoretici i praktici médií všeho druhu, aby diskutovali o tom, zda a jak je možné vytvořit “evropskou veřejnost” a “evropský veřejný prostor” podle představ Bílé knihy Margot Wallströmové.
Připomínky k dokumentu byly zatím spíše rozpačité. Bruselským novinářům se nelíbil návrh přeměnit dosavadní službu Evropa přes satelit (Europe by Satellite) na televizní stanici, od které by měli přebírat oficiální materiály. Evropská novinářská federace (IFJ) se pozastavila nad snahou přimět média, aby publikovala jenom pozitivní zprávy o EU. Evropská vysílací unie (EBU) vyslovila názor, že evropské instituce by neměly dodávat novinářům již sestříhané reportáže.
Na druhé straně poslanci Evropského parlamentu souhlasili s tím, že informování médií o evropských záležitostech je roztříštěné. V rozpravě k dokumentu si postěžovali, že jejich voliči doma nedostávají zprávy o tom, co se v Bruselu a ve Štrasburku děje.
Podle Bílé knihy by se tento stav mohl změnit, kdyby evropská komunikační politika dokázala propojovat místní události s regionálním a evropským pohledem. Mediální experti Bílé knize vyčítají, že se příliš zaměřuje na televizi a že zanedbává nová média, především internet, odkud tradiční média čerpají nejvíce informací. Současná debata má vyústit v akční plán, který Evropská komise projedná v březnu 2007.
Ekonom, 14.12.2006, autor: Milan Šmíd, vysokoškolský pedagog