Hlavní události v českých médiích v roce 2006
TELEVIZE
Všechny tři celoplošné televize pokračovaly v uvádění původních seriálů, jež vesměs přinášejí velkou sledovanost. Střídavého úspěchu pak televize dosáhly s novými americkými seriály jako jsou Ztraceni (Nova) nebo Zoufalé manželky (Prima). Naopak svůj potenciál částečně vyčerpaly reality show; Prima příliš neuspěla s druhou řadou VyVolených ani s Trosečníkem. Diváky ale znovu zaujala SuperStar na Nově (byť sledovanost třetí řady zaostává za premiérovou), veřejnoprávní televize se pak trefila do černého s taneční soutěží Star Dance.
ČT v únoru spustila čtvrtý, sportovní kanál. Změny zasáhly i zpravodajství – Prima na podzim představila novou podobu hlavních večerních zpráv, ČT od Nového roku plánuje přesunutí Událostí na 19:00; Nova o prázdninách zrušila nedělní diskusní Sedmičku. Uskutečnilo se i několik personálních změn: z Novy odešel Pavel Zuna, Světlana Zárubová přešla z ČT na Primu, Petr Mrzena odešel z ČT do Novy, opačným směrem míří Jakub Szántó. Kvůli aféře s dopisem Jiřímu Paroubkovi odešel z Novy reportér Jan Tuna. V čele Primy nahradil Martina Dvořáka Aleksandras Česnavičius z Litvy.
Společnost UPC dostala konkurenci na trhu placeného satelitního vysílání, nejprve v září zahájila provoz Digi TV, v listopadu pak vysílací rada schválila provoz satelitní sítě CS Link. Konkurenci kabelovým televizím představila v září Telefónica O2 s vysíláním po telefonních rozvodech. Změny se chystají i na trhu kabelových televizí, v srpnu byla ohlášena fúze největšího operátora UPC s druhým Karnevalem, zatím ji schvaluje antimonopolní úřad.
ROZHLAS
Český rozhlas spustil v lednu vysílání stanice ČRo 4 – Wave, určené mladým posluchačů. Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ale v květnu dostal milionovou pokutu kvůli tomu, že Wave vysílá na kmitočtu vyhrazeném pro stanici ČRo Region Střední Čechy; proti pokutě se rozhlas v srpnu odvolal k soudu. Problémy s RRTV, které se ale nakonec urovnaly, měla i stanice BBC. Ta začátkem roku ukončila činnost české redakce a začala přebírat vysílání digitální stanice ČRo Rádio Česko. Během letoška se také vyjasnil další osud Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda – v říjnu se začala stavět nová budova, kam se stanice přesune z budovy bývalého Federálního shromáždění v roce 2008.
DIGITÁLNÍ VYSÍLÁNÍ
Pokračovalo rozšiřování digitálního televizního vysílání, nejprve byly v únoru spuštěny vysílače v Brně a Ostravě, v listopadu začalo i vysílání na Domažlicku. Zatím ale není jasné, kdy bude definitivně vypnuto analogové vysílání, nejčastěji se hovoří o letech 2010-2012. V dubnu udělila RRTV šest licenční novým digitálním televizím, které už začaly připravovat vysílání. V září ale pražský kvůli žalobě společnosti CET 21 (držitele licence na vysílání Novy) rozhodnutí rady zrušil. Kvůli dalším sporům není jasné, kdy a jak bude licenční řízení pokračovat. Do rodících se stanic zatím přišla řada lidí z tradičních televizí – například Petr Chajda z Novy do TV Barrandov, bývalý šéf Slovenské televize Richard Rybníček vede Febio TV.
TISK
Nejprodávanějším deníkem zůstal Blesk, druhá je Mladá fronta Dnes. Vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP) v září sjednotilo grafiku regionálních deníků a začalo znovu vydávat titul i pro Prahu; zároveň vydavatelství zahájilo spolupráci s internetovým zpravodajským portálem Aktuálně.cz. V dubnu se v Praze objevily další dva deníky zdarma. Metropolitní expres vydavatelství Mafra stále vychází, Kurýr, roznášený do schránek, skončil v listopadu. V březnu začal vycházet bulvární deník Aha, za nímž je vydavatel časopisu Týden Sebastian Pawlowski. O rok starší podobně zaměřený SuperSpy ale přestane vycházet v prosinci.
Začátkem února odešel z postu šéfredaktora MfD Pavel Šafr, nahradil ho Robert Čásenský. Šafr od prosince působí ve vedení společnosti Economia. Změnil se i šéfredaktor Blesku, Jiřího Fabiana nahradil v říjnu Vladimír Mužík; odchod začátkem loňského roku ohlásil i šéf vydavatelství Ringier Tomáš Böhm. Od prosince má nového šéfredaktora Martina Švehláka i bulvární Šíp (nástupce Večerníku Praha), už v únoru přišel do čela celostátní redakce regionálních titulů VLP Pavel Ryjáček.
Velkou pozornost vyvolaly připravované změny v týdeníku Respekt. V červnu do něj vstoupil podnikatel Zdeněk Bakala a byly zahájeny přípravy změn, kterými byl pověřen bývalý redaktor Reflexu Miloš Čermák. V září se ale proti nim postavila většina redakce a Čermák nakonec z Respektu odešel, situace se uklidnila poté, co se novým šéfredaktorem stal někdejší šéf slovenského deníku SME Martin M. Šimečka.