ČT příští rok nabídne 34 nových pořadů a bloků
Česká televize v příštím roce nabídne divákům 34 nových pořadů a programových oken složených z dalších nových titulů. Náklady na vlastní výrobu podle slov vrchního a programového ředitele České televize Františka Lamberta zvýší ČT o pětinu, přesnou sumu ale neuvedl.
Hlavní změnou ve schématu je přesun začátku hlavní zpravodajské relace Události na 19:00 a Večerníčku na 18:45. Oproti letitým zvyklostem začne také ČT nově nabízet zahraniční dokumenty i na svém prvním programu v hlavním večerním čase. Zároveň ČT v příštím roce postupně změní logo a grafickou podobu, řekli dnes zástupci vedení ČT novinářům.
“Je to (vyšší náklady) směřováno nejen do výroby vlastních pořadů, ale také do nákupu pořadů jak ze zahraničí, tak do spolupráce s externími autory. A samozřejmě v tom jsou zahrnuty i prostředky na koprodukční filmy a spolupráci s jinými autory,” řekl Lambert.
Poukázal na to, že ČT poprvé “porušila tabu” a do hlavního vysílacího času zařadí dokument. “To znamená, že už nechceme dále pokračovat v té přehršli seriálů,” dodal Lambert. Letošní podzim totiž všechny televize věnovaly právě původním seriálům a například Nova a Prima je vysílají každý večer od pondělí do čtvrtka.
O seriály ovšem diváci ČT rovněž nepřijdou. Čeká je premiérové uvedení detektivního šestidílného seriálu Eden s Ondřejem Vetchým a Janem Potměšilem v hlavních rolích, seriálu Příkopy, který volně navazuje na předchozí Náměstíčko a Náves, a třetí řady Četnických humoresek.
K novým zábavným pořadům patří víkendová soutěž O korunu krále Karla, která naváže na dřívější pořad O poklad Anežky České; moderátorem bude místo Marka Ebena Jan Čenský. V sobotu ČT nabídne cyklus Trapasy, který přinese vždy tři hrané povídky na téma trapných chvilek, které lidé zažili. Povídky vzniknou vždy na náměty zaslané diváky. Pořad Výzva pak nabídne soupeření zástupců dvou měst, mezi nimiž z historických či jiných důvodů panuje jistá řevnivost.
ČT také nabídne televizní podobu internetových deníkových zápisků veřejnosti dosud neznámého autora pod názvem Denik Ostravaka. Autor začal svůj deník publikovat na internetu v roce 2004 a svým ostravským nářečím dodnes popisuje své příběhy všedního života. O jeho internetové zápisky byl velký zájem a dočkaly se i knižního vydání.
Televize v příštím roce připomene nadcházející výročí Charty 77. Nabídne proto mimo jiné dokumenty Ženy Charty 77, věnované známým i nepříliš známým ženám z okruhu tohoto občanského hnutí či reprízu seriálu Přítelkyně z domu smutku s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli.
Kromě řady původních televizních filmů, jako jsou například Swingtime nebo Boží Pole s.r.o., nabídne ČT i převzaté pořady ze zahraničí. Chybět nebude premiérová šestnáctá řada kresleného seriálu Simpsonovi nebo britský sitcom Hotýlek.