Vyhrát “auťák” zákazníky často zláká
Hlavní výhrou podzimní soutěže výrobce potřeb do domácnosti Tescoma měla být slušná automobilová flotila. V srpnovém vydání firemního časopisu Tescoma magazín totiž firma vyzývala čtenáře: “Vyhrajte s Tescomou až deset vozů Škoda Roomster a tisíce dalších cen. Sledujte naše webové stránky. Podzimní soutěž se blíží…” Nyní však jako by se po soutěži zem slehla. V Tescomě o tom moc mluvit nechtěli, nakonec vedoucí marketingového oddělení Andrea Juřenová přiznala: “Soutěž jsme posunuli na příští rok, kdy naše společnost oslaví 15. výročí. Chceme uspořádat spotřebitelskou soutěž v ještě větším rozsahu.”
Dalších deset roomsterů
Spotřebitelskou soutěž taktéž o deset roomsterů spustil například výrobce Bohemia Chipsů, společnost Intersnack. “V nedávné době došlo ke změně obalů Tradičních českých brambůrků Bohemia a právě prostřednictvím této promoce chceme spotřebitelům nové obaly představit,” vysvětluje Lenka Pošarová, marketingová manažerka Intersnacku, a pokračuje: “Vůz Škoda Roomster byl vybrán jako nejvhodnější z hlediska vnímání značky jako kvalitní, české a rodinné, oslovující stejnou cílovou skupinu.” Automobilka Škoda Auto v současné době na žádné spotřebitelské soutěži přímo nespolupracuje, na některých se však podílejí její dealeři. “Prezentace modelu Škoda Roomster v různých spotřebitelských soutěžích přispívá ke zvýšení povědomí o tomto modelu,” vysvětluje Jozef Baláž z oddělení podnikové komunikace Škody Auto.
Komu cross-promo pomůže?
Cross-promotion je i u automobilek stále oblíbenější. “Obecně jsem příznivcem cross-promo. Když mají nějakou zajímavou náplň, jsou přínosem pro obě strany, jejich načasování má význam z hlediska celkové marketingové strategie značky, tj. například v době uvádění nového modelu na trh, když se oslovuje zajímavá cílová skupina a pochopitelně je-li zajímavá i z finančního pohledu,” říká Martin Krob, ředitel marketingu a prodeje GM pro ČR a SR.
Před nedávnem přitom byla na trh uvedena nová generace Opelu Corsa, který hraje hlavní roli hned v několika soutěžích. Například v parfumeriích Fann je možné vyhrát pět cors, v Electro Worldu jednu. V rámci “dealu” Opelu a Electro Worldu je obrázek corsy umístěn například na obrazovky televizorů inzerovaných v letácích rětězce. Tato možnost propagace má rozhodně potenciál, nový ředitel Electro Worldu Jiří Klíčník však na položené otázky, například jaký mají jejich obchodní partneři o podobnou cross-promotion zájem, nedokázal odpovědět.
Mountfield a ti druzí
Se spotřebitelskými soutěžemi, v nichž je možné vyhrát více aut, jako by se roztrhl pytel. Na začátku roku šokoval možností vyhrát jednoho z 53 cadillaků Mountfield. V součtu se jednalo o levnou kampaň se značným sekundárním ohlasem nejen v médiích. Ministerstvo financí ji však označilo za zakázanou tzv. “spotřebitelskou loterii”, podalo podnět finančnímu úřadu, a dožadovalo se dokonce zastavení reklamy. Nakonec bylo ale vše v pořádku.
Zatracené předpisy
Spotřebitelské soutěže jsou u nás problematickou záležitostí. “Znění zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích, je zcela nešťastné, což je notoricky známé. Je absolutně nesmyslné, aby byly spotřebitelské akce, které neslouží k získávání prostředků od účastníků těchto akcí, ale jejich cílem je pouze propagace produktů, služeb či podpora image, regulovány ustanoveními zákona o loteriích,” říká Petr Kůta z AK Kůta Musil Vaňková & partners. Podle jeho názoru by bylo na místě, aby se do přijetí evropské směrnice upravující oblast spotřebitelských soutěží přijal v ČR princip, který funguje na Slovensku. Tam je možné uspořádat jakoukoli soutěž, v níž je i náhodný výběr výherců (tj. nejčastěji losování), ale výhrou nejsou peníze.
P. KŮTA. Ať do přijetí evropské směrnice funguje princip, který platí na Slovensku.
M. KROB. Cross-promotion se vyplatí především při launchi nového modelu.