Společnosti osobního prodeje rozšiřují v ČR nabídku
Společnosti, které v České republice provozují osobní prodej, rozšiřují svoji nabídku. Vedle kosmetiky, čisticích prostředků a domácích spotřebičů si Češi mohou doma nakoupit například telekomunikační služby. Podle odborníků však tuzemská nabídka zboží v osobním prodeji zaostává za zeměmi západní Evropy, kde má tento způsob prodeje delší tradici.
Předseda Asociace osobního prodeje (AOP) Zdeněk Fibich ČTK řekl, že v Česku je registrováno devět společností osobního prodeje, které nově nabízejí telekomunikační či finanční služby. Naproti tomu například v sousedním Německu jich působí 33, ve Velké Británii 58 a ve Francii 110.
“Širší nabídka zboží ve většině států západní Evropy v porovnání s Českem je dána především historickým vývojem a větší kupní silou tamních obyvatel,” uvedl Fibich. Podle něj si zákazníci na západ od českých hranic mohou od osobních prodejců zakoupit i šperky, oblečení, knihy, hračky nebo bezpečnostní systémy. Objednat si mohou také letecké fotografie či sestavení montovaného domu na míru.
Podle údajů Evropské federace přímého prodeje (FEDSA) z roku 2005 tvořily v EU polovinu výrobků prodaných prostřednictvím sítě osobních prodejců kosmetické přípravky a výrobky péče o tělo. Hned po kosmetice si obyvatelé EU nejvíce pořizují přípravky na úklid, domácí a kuchyňské spotřebiče, které představují čtvrtinu všech prodaných produktů.
Do třetí nejvýznamnější skupiny výrobků, které si lidé kupují od osobních prodejců, patří wellness produkty a nejrůznější doplňky stravy. Podle statistik FEDSA se jejich prodej podílí na evropských tržbách společností osobního prodeje z deseti procent. V ČR jsou poměry prodeje hlavních kategorií výrobků podle Fibicha podobné.
Fibich ale upozornil, že v Česku se osobním prodejem zabývá i řada firem, které nepatří do AOP a nejsou ve statistických údajích zahrnuty. “Členské firmy většinou své výrobky samy vyvíjejí a vyrábějí. Mohou tedy plně ručit za kvalitu a užitné vlastnosti svých výrobků. Proto také poskytují spotřebitelům možnost odstoupení od smlouvy, garance kvality a některé i záruky vrácení peněz v případě, že zboží z jakéhokoliv důvodu zákazníkům nevyhovuje,” uvedl.
Přímý prodej v ČR v posledních letech vykazuje rostoucí tržby. Obrat osmi firem sdružených v AOP se loni zvýšil o osm procent na 4,2 miliardy korun. Na celkovém trhu přímého prodeje v ČR se podle odhadů asociace podílejí tyto firmy více než polovinou. Celkový trh tak řádově dosahuje osmi miliard korun. Počet v ČR registrovaných prodejců loni přesáhl 200.600 osob. V celé Evropské unii se osobním prodejem v roce 2005 živilo 2,6 milionu distributorů, kteří prodali zboží za téměř 8,2 miliardy eur (zhruba 237 miliard korun).
Členy AOP jsou společnosti Avon, Amway, Just, Lux, Mary Kay, Option One, Oriflame, Tupperware a Vorwerk.