“CNN chudých” chce dobýt třetí svět
Svět má další sebevědomou globální televizní stanici. Kanál, který má ambici ukončit dominanci britské BBC a americké CNN. Jeho jméno: Al-Jazeera International.
Katarská satelitní televize Al-Džazíra, která proslula zveřejňováním nahrávek Usámy bin Ládina a kterou chtěli Američané kvůli její protiamerické propagandě údajně i bombardovat, ovládla mínění obyvatel Blízkého východu.
Pomocí sesterské stanice Al-Jazeera International (AJI), jež dnes začíná vysílat v angličtině, si Al-Džazíra stanovila další cíl: získat vliv nad rozvojovým světem. Od Afriky, přes Blízký východ, jihovýchodní Asii až po Jižní Ameriku.
AJI chce, aby ji nyní sledovalo sedmdesát miliónů domácností. Diváci by postupně měli přibývat v Evropě i USA. Právě vliv západních médií chce nová stanice vyvážit. Divákům nabídne jinou – údajně neutrální perspektivu. Kulturní rozmanitost pohledů prý zajistí jejích 250 novinářů ze 47 zemí světa.
Její kritici ale tvrdí, že to bude perspektiva arabského světa, který je stále více frustrován politikou Bílého domu na Blízkém východě a že bude právě hrát na protiamerickou strunu.
O mnohém vypovídá to, že mezi dvaceti pobočkami, jež AJI plánuje ve světě, je kancelář v Zimbabwe despoty Roberta Mugabeho, ve Venezuele Hugo Cháveze, v Číně, dvě pobočky budou na palestinském území a že jedna ze tří evropských kanceláří bude v Moskvě.
“S Al-Džazírou budeme mít na šedesát poboček po celém světě, většinu v jižní polokouli,” říká Umar Bek z vedení redakce AJI.
“Al-Jazeera International chce být stejně tak revoluční jako její sesterská společnost v arabštině,” napsal americký časopis Time. Al-Džazíra, která vznikla před deseti lety, podle něj měla zásadní vliv na psychiku arabského světa: začala ničit “psychologickou zeď”, která běžným Arabům bránila, aby otevřeně mluvili, o čem chtějí.
Panarabská Al-Džazíra se totiž nestala trnem v oku pouze amerického prezidenta George Bushe a jeho bývalého ministra obrany Donalda Rumsfelda, svou kritikou dráždila i většinu arabských autokratů. Saúdská Arábie například nikdy nedovolila, aby si televize otevřela kancelář i na jejím území.
Navzdory obviňování Bílého domu, že šíří nenávist vůči Západu, tak Al-Džazíra výrazně pomohla i k prosazování demokracie na Blízkém východě.
Nigel Parsons, výkonný ředitel Al-Jazeera International, tvrdí, že nová stanice bude na Al-Džazíře z velké části nezávislá a že rozhodně není pouze její kopií v angličtině.
Představitelé AJI nicméně netají, že zachová jejího “ducha”. “Budeme pokračovat v tradici ukazování ošklivé stránky konfliktu,” říká například Nigel Parsons.
Právě drastickými obrázky obětí izraelských útoků na palestinských územích či amerických operací v baště iráckých sunnitů Fallúdži vyvolala Al-Džazíra u představitelů americké vlády největší odpor.
“Když byl vynesen verdikt nad Saddámem Husajnem, západní stanice se vrátily domů a zjišťovaly názory expertů na Blízký východ v Londýně a Washingtonu. Naši experti jsou Arabové z přímo z Blízkého východu,” naznačil Parsons zároveň perspektivu AJI.
Analytici ale zároveň zdůrazňují, že Al-Džazíra postupně používala stále umírněnější rétoriku a toho se bude snažit držet i nová televize, která vysílá v angličtině.
Týmy obou televizí se prý nyní snaží dohodnout na tom, jaké budou používat pojmy jako sebevražedný atentátník či terorista. Al-Jazeera International prý rozhodně v této souvislosti nebude používat slovo “mučedník”. Na rozdíl od Al-Džazíry, kterou Bílý dům neustále obviňoval z toho, že propaguje ideologii Al-Káidy, bude AJI mnohem obezřetnější při odvysílání nahrávek vůdců této teroristické sítě.
Al Jazeera International bude podle agentury AFP vysílat přes několik satelitů – Astru 19,2°E, Hot Bird (13°E), Türksat 2A, Hispasat (30°W) a Thor 3 (0,8°W).
Arabská stanice pro celý svět
Hospodářské noviny, 15.11. 2006, autor: Radek Nedvěd