Čeští posluchači mohou legálně stahovat hudbu z internetu
Ode úterý si mohou legálně stahovat hudbu prostřednictvím internetu také čeští posluchači. Provoz zahájil hudební portál www.i-legalne.cz, který je prvním českým obchodem s digitální hudbou. Návštěvníci budou mít možnost vybírat ze statisíců skladeb všech žánrů z celého světa včetně českých. Novinářům to v Praze řekli zástupci společnosti DVC International, která i-legalne.cz provozuje.
Tento týden se objevil ještě další internetový obchod podobného zaměření na adrese www.allmusic.cz, který provozuje společnost Vltava Stores. Ta již na internetu prodává běžná CD a knihy v jednom z největších obchodů vltava.cz. Již koncem října si prostřednictvím i-legalne.cz mohli lidé stáhnout společnou píseň finalistů soutěže Česko hledá SuperStar. Možnosti využilo přes pět stovek lidí.
Podle ekonoma společnosti Cyrrus Petra Bártka nelze počítat s tím, že podobný projekt osloví široké masy lidí. “Bohužel, v současné době se pirátské nahrávky na internetu objeví dříve než před oficiálním vydáním v kamenných obchodech,” uvedl s tím, že obchod může získat zákazníky z řad zájemců o hudbu, kteří preferují vysokou kvalitu a pohodlí před cenou. “Očekával bych spíše úspěch v oblasti okrajových žánrů, hodně pak bude záležet na celkové uživatelské přístupnosti webu a na jednoduchosti platby,” prohlásil.
Na stránkách i-legalne.cz je v současnosti ke stažení přes 200 000 skladeb, v brzké budoucnosti firma počítá se zhruba dvojnásobným počtem. Podobné množství nabízí i allmusic.cz. Do konce příštího roku i-legalne.cz očekává zhruba dva miliony skladeb stažených posluchači.
Portál bude spolupracovat s největšími hudebními vydavatelstvími, jež v Česku působí, i s menšími firmami. Lidé si jeho prostřednictvím budou moci do svých počítačů v digitální podobě stahovat jednotlivé skladby i celá alba ve formátu WMA. Před tím si budou moci bezplatně poslechnout ukázky z vybraných písní. Ceny jednotlivých skladeb se budou pohybovat přibližně od 14 do 36 korun.
Hudební fanoušci v Česku dosud neměli až na výjimky možnost z internetu stahovat hudbu legálně, tedy s ošetřenými autorskými právy. Legální stažení několika set písní nabízely od roku 2004 například stránky Českého Telecomu Starzone, které se ale orientovaly spíše na filmy. Nyní již nástupnická firma Telefónica O2 projekt nepodporuje. Celosvětově nejrozšířenější službu pro legální stahování hudby i-Tunes zatím její provozovatel, americká společnost Apple, do východní části Evropy nerozšiřuje.
Portál bude současně působit také na Slovensku. Součástí projektu bude i nový hudební magazín, který bude informovat o novinkách na hudební scéně a přinášet rozhovory s hudebníky i recenze desek. Za písně stažené z portálu lidé mohou platit platebními kartami, bankovním převodem či poštovní poukázkou. Každý zákazník bude mít vlastní účet, na nějž si bude moci předplatit kredit. Poté nebude muset platit za stažení každé písně zvlášť, zaplacená částka se bude automaticky odečítat z předplaceného kreditu.
Hudba stahovaná prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu se v současnosti na celkovém prodeji světových vydavatelství podílí zhruba deseti procenty. V roce 2010 by měl tento podíl vzrůst zhruba na čtvrtinu.
“CD rozhodně smysl mají a řadu let budou pro vydavatelství a umělce znamenat hlavní zdroj příjmů,” řekl Tomáš Filip z vydavatelství Universal Music. Tato firma zaštítí doprovodný projekt Inkubátor, který umožní nahrát singl nebo dokonce album začínajícím kapelám, o jejichž nahrávky na internetu budou mít posluchači největší zájem.