Podpora čtenářů
Tento týden oslavil 25 let svého trvání švýcarský týdeník Die Wochenzeitung, jehož historie může být příspěvkem k současné diskusi o budoucnosti českého týdeníku Respekt.
Vydavatelem Die Wochenzeitung je družstevní podnik Infolink založený novináři, kteří chtěli vytvořit tribunu alternativních levicových pohledů na svět v době, kdy v německy mluvící části Švýcarska převažovala konzervativní žurnalistika. Nový list zpočátku zaujal, ale velice záhy se musel potýkat s existenčními problémy.
List nemá šéfredaktora, o náplni vydání se rozhoduje kolektivně, jednotlivé vedoucí řídí volený výbor. Z padesátky zaměstnanců třicítka redaktorů pracuje za jednotnou mzdu 3900 franků měsíčně. Inzerce a reklama pokrývá 15 až 20 procent nákladů, řádková inzerce z toho tvoří polovinu. Zbytek by si měl list vydělat předplatným a prodejem.
Die Wochenzeitung však prodává pouze 14 000 výtisků týdně. Proto již v roce 1984 vznikla nadační organizace ProWOZ-Förderverein, jejímž zdrojem financí jsou kromě darů také členské příspěvky. ProWOZ má přes osm set členů, kteří jsou ochotni za roční předplatné zaplatit trojnásobek až čtyřnásobek běžné ceny. Jeho rešeršní fond adresně dotuje žurnalistické projekty, později publikované na stránkách týdeníku. Výroční zpráva přiznává, že bez podpory ProWOZ by Die Wochenzeitung nemohl existovat.
Švýcarská média uvádějí tři faktory, které existenci Die Wochenzeitung ztěžují. Za prvé je to nedostatek prostředků, za druhé jeho viditelná světonázorová orientace, a za třetí skutečnost, že švýcarská společnost se mezitím otevřela nekonformním názorům, což zmenšilo výlučnost a tím i přitažlivost alternativního týdeníku.
Ten mezitím změnil grafickou podobu a novými rubrikami se pokusil zbavit se nálepky listu pro intelektuály. Problémy s financováním sice nezmizely, Die Wochenzeitung však stále existuje.
Nikoli díky podpoře milionáře typu Edouarda de Rotschilda, který zachránil před bankrotem francouzský levicový deník Libération, ale díky čtenářům, kteří nechtějí, aby jejich časopis zmizel z trhu.
Ekonom, 12.10.2006, autor: Milan Šmíd, vysokoškolský pedagog