Hranice etiky
Když soukromá televize TVN poskytla poslankyni populistické Sebeobrany Renatě Begerové televizní techniku, která tajně zaznamenala jednání místopředsedy vládnoucí strany Právo a Spravedlnost (PiS) Adama Lipi#241#ského o přestupu Begerové do vládního tábora, vyvolalo to v polské novinářské obci rozporné reakce.
Vedení Svazu polských novinářů (SDP) vydalo prohlášení, v němž chování zpravodajů TVN nepřímo odsoudilo. Vyzvalo své členy, aby se nezpronevěřovali poslání novináře a nezapojovali se do politické války. Jak se později ukázalo, předsedkyně SDP Krystyna Mokrosi#241#ska o výzvě vůbec nevěděla, od prohlášení se distancovali i někteří další členové vedení SDP.
Iniciátorem výzvy byl místopředseda SDP Jerzy K#179#osi#241#ski, šéfredaktor týdeníku Solidarita, který si pro její text zajistil podporu většiny předsednictva SDP prostřednictvím e-mailu. Podle jeho názoru redaktoři TVN překročili hranice novinářské etiky, protože se podíleli na destabilizaci vlády.
Deník Gazeta Wyborcza prohlášení SDP odsoudil, neboť bez TVN by se národ nedozvěděl pravdu, nehledě na to, že vedení SDP svým prohlášením vyšlo vstříc obvinění vlády, podle něhož vysílání kompromitujících materiálů zorganizovala TVN ve spolupráci s tajnými službami.
Polská vládní krize má vliv i na situaci ve veřejnoprávní televizi TVP, kde se v těchto dnech jedná o odvolání ředitele Bronislawa Wildsteina. Vládnoucí PiS mu vyčítá, že nesplnil očekávání, které do něj při jmenování do funkce letos v květnu vkládala. TVP prý dostatečně nepodporuje vládu a její zpravodajství je “objektivistické”.
Wildsteina mohou zachránit jen rozpory mezi bývalými koaličními partnery. K odvolání ředitele je třeba šesti hlasů v devítičlenné dozorčí radě, kam PiS nominovala pět členů a Liga polských rodin (LPR) a Sebeobrana po dvou lidech.
Od chvíle, kdy se vládě letos v lednu podařilo díky novému zákonu ovládnout vysílací radu KRRiT (viz Ekonom č. 2/2006 – V Polsku přituhlo), složení správních a dozorčích rad veřejnoprávních médií je plně v rukou stran disponujících většinou hlasů v parlamentu.
Ekonom, 5.10.2006, autor: Milan Šmíd, vysokoškolský pedagog