Digitální TV i rada podaly kasační stížnost proti zrušení licencí
Nové digitální TV stanice i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se hodlají bránit před Nejvyšším správním soudem (NSS) proti rozsudku Městského soudu v Praze, který na počátku září zrušil udělení šesti jejich licencí pro nastupující digitální vysílání. Televize i rada proto odeslaly na NSS kasační stížnosti. Informovali o tom zástupci nových stanic i vysílací rady. Soudní spory kolem udělených licencí mohou podle zástupců trhu způsobit i zpoždění digitalizace a nástupu nových volně přístupných TV stanic.
“Všichni jsme je (stížnosti) podali. Asi to neprolomí ledy, ale snad se najde v dohledné době nějaké řešení,” řekl zakladatel jedné ze šesti nových digitálních stanic TV Pohoda Radim Pařízek. Podání kasační stížnosti potvrdili i zástupci zpravodajské Z1, regionální RTA a majitele Óčka, mediální skupiny Mafra.
Ředitel divize multimédia Mafry Stanislav Holec řekl, že důvody pro podání kasační stížnosti jsou dvojího druhu, formální a věcné. Rozsudek podle mínění právníků Mafry mimo jiné není přezkoumatelný, a rozhodnutí soudu je tak nezákonné.
Kasační stížnost dnes podle jejího předsedy Václava Žáka podala i vysílací rada. “Cesta k dohodě a možnému urychlení vývoje se tím neblokuje,” řekl Žák.
Šest stanic – plnoformátové Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, zpravodajská Z1, hudební Óčko a regionální RTA – uspělo v rok a půl trvajícím tendru na licence pro nastupující digitální vysílání u RRTV. Licence dostaly na začátku května.
Proti verdiktu rady o neudělení licence se ohradilo šest neúspěšných uchazečů včetně Novy, Galaxie sport a Primy. Na základě žalob Nova a Galaxie sport pak Městský soud v Praze na počátku září celé rozhodnutí rady o udělení a neudělení licencí radou zrušil. Celou věc vrátil soud radě k dalšímu jednání.
Městský soud v Praze zatím neprojednal další čtyři žaloby proti neudělení licencí, neboť Nova se u těchto jednání dožaduje statutu účastníka řízení. To jí soud nedovolil a Nova podala kasační stížnost. Jejich vyřešení může trvat měsíce až dva roky, a do té doby zřejmě nebude moci vysílací rada znovu rozhodnout o udělení licencí pro nastupující digitální vysílání.
Digitální zemské vysílání DVB-T přinese lidem postupným vypínáním současného analogového a zapínáním digitálního signálu až tři desítky volně přístupných stanic. Nyní mají k dispozici pouze čtyři – ČT1, ČT2, Novu a Primu. Analogové vysílání podle dohody zemí EU skončí do roku 2012, pro ČR navrhuje Český telekomunikační úřad termín do 10. října 2010.