Ázerbájdžán omezí rozhlasové vysílání ze Západu
Ázerbájdžánské orgány omezí od příštího roku možnosti místních rozhlasových stanic přebírat programy od BBC, Rádia Svoboda nebo Hlas Ameriky, protože ty údajně mohou vysílat na svých vlastních frekvencích. Prohlásil to podle agentury AP šéf ázerbájdžánské rady pro vysílání Nuširrín Maharramov; opoziční média to obratem označila za součást vládních snah o omezení svobody projevu.
Podle Maharramova některé místní stanice promarňují své licence tím, že je propůjčují jen k přenosu programů zahraničních rozhlasů. Proto uvedené tři zahraniční stanice bude od 1. ledna zakázáno místním stanicím přebírat.
Není to žádná diskriminace BBC a v Praze sídlícího Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, protože ty budou moci nadále využívat frekvence, poskytnuté jim ázarbájdžánskými orgány. Baku je ochotno diskutovat o poskytnutí frekvence Hlasu Ameriky, sídlícímu ve Washingtonu, který zatím žádnou v Ázerbájdžánu nemá.
“Jsme ochotni poskytnout zahraničním stanicím dodatečné frekvence, pokud to bude zapotřebí,” řekl Maharramov agentuře AP.
BBC podle stejného zdroje oznámila, že “situaci bedlivě sleduje” a je připravena “nadále nabízet svým posluchačům v Ázerbájdžánu nezávislé a nestranné zprávy a informace”.
Ázerbájdžánské stanice přebíraly pořady renomovaných západních médií řadu let, nynější zásah státních orgánů proto sledují se znepokojením. Tlak na nezávislá média a útoky na opoziční novináře jsou v Ázerbájdžánu poměrně časté. Opozice obviňuje vládu prezidenta Ilchama Alijeva, že se snaží “obnovit autoritářství sovětského typu”, a oznámila připravenost zahájit protestní hladovky a demonstrace proti omezování nezávislých médií před blížícími se prezidentskými volbami.