Vláda podezřívá Paroubkův kabinet, že “fízloval” nepohodlné
Kabinet Mirka Topolánka (ODS) podezřívá minulou vládu Jiřího Paroubka, že mohla využívat odposlechy k “fízlování” svých politických protivníků nebo nepohodlných novinářů. Hovory asi dvaceti politiků a novinářů měly být údajně odposlouchávány kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho.
“Dnešního dne (ve středu) jsem i já obdržel informaci, že v souvislosti s takzvaným únikem Kubiceho zprávy může být odposloucháváno zhruba dvacet ústavních činitelů a novinářů,” prohlásil Langer na tiskové konferenci po zasedání vlády.
“Jde o vážné podezření na skandál, který – obávám se – nemá v novodobých dějinách České republiky obdoby,” tvrdí ministr vnitra, který kvůli tomu neodletěl na setkání ministrů vnitra do Helsinek.
“Je to dračí vejce minulé vlády a minulého ministra vnitra,” prohlásil Topolánek. Expremiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek to označil za hnusnou lež.
“Je to v pravomoci soudce a státního zástupce, nicméně to, že je tady fízlována celá řada novinářů a politiků, je určitě s podivem,” dodal Topolánek. “Pokud se náhodou ukáže, že seznam odposlouchávaných ústavních činitelů je jednobarevný, půjde evidentně o způsob, jak získat záminku pro odposlechy lidí nepohodlných bývalé vládě,” uvedl vicepremiér Petr Nečas.
Podle internetového serveru Aktuálně.cz ministři disponují informací, podle níž příkaz k odposlechům vydala Inspekce ministra vnitra, která vyšetřuje úniky Kubiceho zprávy. Mezi monitorovanými hovory jsou podle serveru i ty z telefonů ministra vnitra Langra, poslance ODS Jana Vidíma a policisty Kubiceho.
Podle Langra existuje podezření, že mohou být odposlouchávány některé prostory například v Poslanecké sněmovně, na ministerstvu vnitra či v Českém rozhlase, ale i některé soukromé prostory.
Paroubek označil Langra za lháře a vyzval ho k demisi. Podle bývalého premiéra je skandální, aby ministrem vnitra byl v demokratické zemi člověk, který “hrubě zneužívá svého postavení k nehoráznému očerňování politických oponentů”. Také bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) považuje informace o odposleších za nesmyslná a absurdní.
Langer po jednání kabinetu zdůraznil, že jenom to, že je někdo novinář, člen vlády nebo parlamentu, neznamená, že má nárok na výlučné postavení v okamžiku, kdy je orgány činné v trestním řízení podezřívají ze spáchání trestného činu. Aby se nicméně vyvrátily spekulace, že odposlechy byly nasazeny z politických důvodů, je třeba podle ministra postupovat naprosto otevřeně – tedy zveřejnit seznam odposlouchávaných osob i prostorů a také to, kdo monitorování nařídil a proč.
Informaci se prý Langer dozvěděl ráno z novinářských kruhů. Původně nechtěl věc zveřejňovat. Otázku týkající se odposlechů však položil na tiskové konferenci po jednání kabinetu novinář Českého rozhlasu, který je údajně také odposloucháván. Signály o odposleších ústavních činitelů a novinářů podle redaktora veřejnoprávní stanice obsahuje zpráva nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.