Televize se chystá ovládnout i mobily
Televize již začíná pronikat i do mobilních telefonů. Do dvou let by mohly mít mobily v Česku dokonce vlastní televizní vysílací síť, kam se vejde až čtyřicet programů.
Všichni tři operátoři ji testují nebo o ní uvažují. Dokonce se už shodli, že by vysílali ve společné síti a využívali k šíření signálu třeba i společné stožáry.
“Důvod je jednoduchý a tím je ekonomická návratnost takového projektu,” vysvětluje Martina Kemrová z T-Mobilu, který je v testování digitální televize vysílané pro mobily zřejmě nejdále.
Na konci minulého týdne se dokonce shodli i zástupci dvou nejdůležitějších regulátorů – Českého telekomunikačního úřadu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, že vytvoří pro mobilní televizi jednu síť. Ta by fungovala vedle tří nově chystaných sítí pro šest digitálních televizí.
Mobilní telefony budou mít síť až se čtyřiceti programy. Síť pro klasické televize bude umět přenášet jen čtyři až pět programů.
Některé televizní programy by mohli mít všichni tři operátoři společné, to se týká především klasické České televize nebo třeba nových šesti digitálních programů, kde je kromě zpravodajské Z1, kanálu Fera Feniče Febio TV například hudební Óčko.
Část si budou operátoři domlouvat exkluzívně jen pro své zákazníky. T-Mobile dokonce zvažuje, že by si mohl programy nechat pro sebe vyrábět na klíč.
Digitální televize v mobilu je vlastně klasický příjem televize, jen místo velkého přístroje v obývacím pokoji ji dokáže chytit a přenášet i mobil. V současné době téměř všichni výrobci mají v nabídce telefon, který umí malou digitální televizi přijímat. “Evropa navíc navrhuje, aby existovala jednotná síť a technologie,” připomíná šéf vysílací rady Václav Žák.
“Teď aktuálně sestavujeme digitální sítě pro nové vysílání klasických televizí, hned potom chceme připravit prostor i pro mobilní vysílání,” říká šéf telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák s tím, že do konce října by mohlo být jasno, kdy a za jakých podmínek bude fungovat.
Mobil umí přijímat televizi dvojím způsobem. Buď jako malá digitální televize nebo pomocí sítí třetí generace. Takovou možnost už dnes třeba O2 nabízí. Spustila ji u příležitosti letošního Mistrovství světa v hokeji. “Pod názvem Hokej TV mohli naši zákazníci sledovat přímé přenosy v mobilu,” říká mluvčí O2 Martin Žabka. Tento způsob je ale závislý na kapacitě sítě, protože každý zákazník si musí televizní vysílání stáhnout. Kdežto u druhého způsobu, mobilní digitální televize, se vysílá pro všechny a programy si lidé na mobilu pouze ladí jako u běžné televize.
Proto třeba český Vodafone zastavil investice do sítě třetí generace a v případě televize čeká na digitální vysílání, které je podle Jakuba Hrabovského z Vodafonu efektivnější a pro zákazníky i cenově výhodnější.
Hospodářské noviny, 5.9. 2006, autor: Jan Cizner