Švýcarsko odsouzeno orgánem RE za potlačení svobody médií
Evropský soud pro lidská práva odsoudil Švýcarsko za potlačování svobody názoru a vyjadřování. Toho se švýcarské úřady dopustily tím, že potrestaly švýcarskou francouzskojazyčnou televizi TSR za odvysílání reportáže kritizující postoje švýcarské vlády během druhé světové války.
Evropský soud, který sídlící ve Štrasburku a je jednou z institucí Rady Evropy, došel k názoru, že Švýcarsko v tomto případě porušilo své závazky vyplývající z Evropské konvence o lidských právech. Danielu Monnatovi, který v roce 1997 v TSR zodpovídal za programové vysílání a byl za reportáž postižen, soud přiřkl 3500 eur jako odškodné za soudní výlohy.
Reportáž vysílaná v rámci publicistického pořadu Současná doba dokumentovala snahy švýcarských vládních kruhů v době války o sblížení s hitlerovským Německem a odhalovala kontakty kabinetu s krajní pravicí. Prokazovala rovněž, že Švýcarsko nacistům “pralo peníze”, a odhalovala roli švýcarských bank a pojišťoven v aféře kolem zabavení fondů a pojistek německých Židů v konfederaci.
Na pořad si tehdy řada posluchačů stěžovala a švýcarský úřad pro dohled nad médii došel v roce 1999 k závěru, že pořad porušil zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, přikazující “závazek objektivity”. Úřad nařídil TSR, aby sama zvolila prostředky, jimiž by napříště zabránila takovým případům. TSR příslušné kroky provedla v roce 2001 a postihla především programového ředitele Monnata. Zakázán byl také prodej videokazety se záznamem uvedeného pořadu.
Podle Evropského soudu pro lidská práva ale pořad “vystihoval obecný zájem o problematiku v době, kdy se o roli Švýcarska za druhé světové války široce debatovalo” ve švýcarských médiích a kdy toto téma rozdělilo veřejné mínění. Proto postih pořadu podle soudu představuje “druh cenzury”, jejímž cílem bylo “odradit novináře od veřejné diskuse o otázkách veřejného zájmu”.
Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva nemůže zvrátit rozhodnutí justice dané země. Představuje ale psychologický a morální nátlak na justici daného státu, protože mu pak v dalších podobných případech hrozí další negativní rozsudky a je jen na něm, zda se jich chce v budoucnu vyvarovat.