Sebevědomá Kampuschová médiím odhalila tvář i své sny
Odhadem přes dva miliony Rakušanů ve středu večer přikoval k televizním obrazovkám rozhovor s osmnáctiletou Nataschou Kampuschovou, která strávila více než osm let v zajetí u svého únosce Wolfganga Priklopila. Na veřejnosti se od svého útěku před dvěma týdny objevila poprvé a v půlhodinovém záznamu interview vystoupila nakonec oproti původním předpokladům s odkrytou tváří a otevřenou výpovědí o svých zkušenostech, současných pocitech a o plánech do budoucna.
Původně se spekulovalo, že bude Kampuschová během rozhovoru pro stanici ORF2 schovaná za plentou nebo její obličej bude rozostřený. Tvář dívky, která se stala mediální hvězdou už před svým odhalením, si mohla veřejnost do minulého
večera jen domýšlet na základě počítačových animací.
Před kamerami vystoupila dívka ve fialové blůzce a s růžovým šátkem na hlavě, jejíž pohled byl sebevědomý a odhodlaný. Rozhovor, který ve čtvrtek večer odvysílá i Česká televize na svém druhém programu, Kampuschová občas prokládala úsměvy a až na nachlazení, které se projevovalo pokašláváním, působila zdravě.
Mírně ochraptělým, ale pevným hlasem Kampuschová rozvážně odpovídala i na méně příjemné otázky moderátora Christopha Feursteina. Svého bývalého věznitele označila za paranoika, který jí ale zahrnoval dárky. Podle bývalé zajatkyně to byl projev jeho špatného svědomí. “Říkala jsem mu už měsíce před tím, že už takhle nemohu dál žít a že se určitě pokusím o útěk,” řekla Kampuschová.
Prozradila, že si chce udělat maturitu a cestovat. Nevyloučila, že by se mohla stát herečkou nebo o sobě napsat knihu. “To hlavní přání, které jsem si splnila, je svoboda. Byla jsem nakupovat. Byla jsem inkognito na zmrzlině,” uvedla.
Kampuschová si postěžovala na přílišný mediální zájem o svou osobu, podotkla ale, že svou veřejnou známost chce využít k podpoře humanitárních projektů, například na pomoc lidem s podobným osudem nebo hladovějícím. “Během svého zajetí jsem také často hladověla a poznala jsem tak, co to obnáší – potíže s krevním oběhem, poruchy koncentrace.”
Vídeňané si mohli na vybraných novinových stáncích už v podvečer pořídit čtvrteční vydání největšího rakouského bulvárního deníku Kronen-Zeitung a týdeníku News, které shodně přinesly první rozhovory Kampuschové pro tisk a první autentické fotografie mladé ženy.
“Překvapilo mě, jak je hezká. Z toho malého buclatého děvčátka vyrostla štíhlá slečna,” řekla ČTK u trafiky ve vídeňském metru Vídeňanka Vera při pohledu na obálku zakoupeného magazínu News. “Samozřejmě mě její příběh zajímá, ale na druhé straně je už téměř groteskní, co všechno média kolem Nataschy Kampuschové rozpoutala. Doufám, že se s tím vypořádá.”
V rozhovorech pro sdělovací prostředky ale Kampuschová už projevila i smysl pro humor. Například když vzpomínala na své nemoci během osmi let v zajetí. “Ale tehdy jsem nemusela dávat rozhovory. Takže to nebylo tak hrozné,” řekla pro rakouský týdeník.
Tomu také prozradila, že sní o vyjížďce s rodiči na parníku, o cestě vlakem do Berlína a o návštěvě Londýna. “Nebo New Yorku, ale tahle bezpečnostní opatření mi lezou na nervy,” řekla.
Kronen-Zeitung a News se zavázaly, že Kampuschovou “dlouhodobě sociálně zajistí”. Má jít o kombinaci pomoci ve vzdělávání i při hledání pracovního uplatnění. Mediální poradce Kampuschové Dietmar Ecker řekl deníku Kurier, že jeho svěřenkyně vykazuje “jistou náklonnost” k žurnalismu. Média totiž pro ni byla po dlouhou dobu jediným oknem do okolního světa. V otázce dalšího studia je však Kampuschová otevřená všemu. “Dokážu si představit všechno od psychologie přes žurnalistiku až po práva,” řekla.