Ředitel Památníku Lidice kontroverzní reklamu nestáhne
Ředitel Památníku Lidice neodstraní z internetu kontroverzní reklamu, která se snaží seznámit mladé lidi s tragédií, při které v roce 1942 zahynulo 340 lidických občanů. Ke stažení reklamy ho vyzvala Česká rada pro oběti nacizmu (ČRON) s poukazem na to, že nevhodnost jejího obsahu nejlépe potvrdilo pirátské dopracování oficiální hry, při níž hráč střílí do figurek, představujících lidické oběti. K výzvě se připojil také Český svaz bojovníků za svobodu.
“Pirátské pokračování naší reklamní hry již od pátku nefunguje, její provozovatelé ji na velký nátlak veřejnosti zablokovali. Proto naše reklama, jejímž cílem je získat zájem mladé počítačové veřejnosti o problematiku lidické tragedie, na našich stránkách zůstane,” řekl ředitel Milouš Červencl.
Podle předsedy ČRON Oldřicha Stránského bylo chybou, že vedení lidického památníku a reklamní agentura před zahájením kampaně vůbec neoslovily přeživší oběti z Lidic. Kampaň by podle něj měla pokračovat, ale v přepracované podobě a s jasnou koncepcí, jak oslovit mladou generaci, a jaké sdělení jim poskytnout. “Je nevhodné využívat tragédii lidických obyvatel jako taháku na návštěvu Památníku v Lidicích,” uvedl Stránský.
Předstíraná počítačová hra nazvaná Total burn-out of Lidice neboli v překladu Úplné vypálení Lidic vypadá na první pohled drsně. Po odkliknutí na další stránku z úvodní adresy www.totalburnout.cz se objeví povel: “Vypal Lidice v co nejkratším čase”. Následují pravidla jako získání deseti bodů za zastřeleného dospělého Čecha, 20 za upáleného a 100 za vypálení domu. Pokud hráč omylem zastřelí německého spolubojovníka, odečte se mu 300 bodů. Na další stránce si hráč vybírá další zbraň, granáty či plamenomet. Teprve po jejím výběru pozná, že nejde o podporu nacismu, ani o hru, ale o propagaci památníku v Lidicích. “Na co si to tu hraješ?! V Lidicích to nebyla hra, ale realita,” může si návštěvník stránky přečíst.
Krátce po uvedení této reklamy se však minulý týden na internetu objevilo její pirátské pokračování, v němž hráč mohl střílet a sbírat body za mrtvé Čechy.
“Stažení této pirátské hry, jejíž uvedení nás velmi pobouřilo, se zadostiučiněním přijal i lidický starosta Václav Zelenka,” dodal ředitel Památníku Lidice.
Osud Lidic, ve kterých žilo 503 obyvatel, se začal naplňovat 10. června 1942. Z rozkazu Karla Hermanna Franka bylo tohoto dne jako odveta za atentát na Reinharda Heydricha 173 lidických mužů na zahradě Horákova statku zastřeleno. Ženy a děti byly od sebe násilně odtrženy. Kromě dětí vybraných na poněmčení a dětí do jednoho roku byly všechny otráveny výfukovými plyny ve speciálně upravených autech ve vyhlazovacím táboře v polském Chežmnu nad Nerrem.
Ženy skončily v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Domy byly nejprve vypáleny a posléze ničeny plastickými trhavinami. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání k lidickým matkám 17 dětí.