Lidé věří médiím více než vládě a sněmovně
Obyvatelé České republiky dlouhodobě věří tuzemským médiím více než vládě, sněmovně, Senátu i soudům. Naopak větší důvěru než v média mají v prezidenta republiky. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR, který zástupce CVVM představil na konferenci o chování médií před letošními volbami do sněmovny.
“Obecně se kredit všech druhů médií udržuje od února 1995 do současnosti na velmi vysoké úrovni. Ve srovnání s politickými institucemi vychází média v naprosté většině případů vítězně,” řekla Markéta Škodová z CVVM.
CVVM zkoumá důvěru lidí v média od února 1995, a to nejprve média jako celek, od června 2003 dotazy lidem rozdělila na otázku důvěry v televizi a noviny. Časová osa nyní končí v červnu loňského roku, údaje za letošní měsíce budou zveřejněny zhruba za dva měsíce.
Po celou dobu věřilo médiím mezi 60 a 70 procenty lidí. Důvěru v prezidenta zkoumá CVVM od června 2003 a loni a předloni se pohybovala nad hranicí 70 procent.
Důvěra k dalším politickým či státním institucím je výrazně nižší. Na důvěru vůci vládě, sněmovně a Senátu se CVVM ptá od února 2002. Nejméně respondentů věří Senátu, zhruba mezi 20 až 30 procenty. Poslancům věřilo v únoru 2002 necelých 30 procent lidí, v březnu 2003 to bylo o deset procent obyvatel více, poté opět důvěra lidí klesla pod 30 procent. Důvěra ve vládu se pohybovala od téměř 50 procent v březnu 2003 po necelých 30 procent v listopadu 2004.
Důvěru lidí v soudy zkoumá CVVM od února 1995. Nejvíce se důvěře soudy těší v posledních letech, a to přes 40 procent. Naopak nejmenší důvěru, pod 30 procent, měly soudy v říjnu 1997 a v únoru 1998.
Podle Škodové se ve vývoji důvěry v média objevily dva velké poklesy. První v roce 1996, druhý pak v únoru 2002, kdy se důvěra v média propadla na historické minimum 57 procent.
“V případě druhého poklesu můžeme nabídnout tezi, že veřejnost ztratila důvěru ve sdělovací prostředky kvůli sporu okolo Novy, který měl za následek arbitrážní řízení mezi CME a ČR,” řekla Škodová. Oznámení o prohrané arbitráži bylo zveřejněno v září 2001 a Česká republika posléze musela CME, dřívějšímu investorovi a nynějšímu majiteli Novy, zaplatit jako odškodné za zmařenou investici deset miliard korun.
Další souvislost s poklesem důvěry lze podle Škodové hledat i v krizi v České televizi na přelomu let 2000 a 2001 a v neshodách mezi zaměstnanci ČT a jejím tehdejším novým ředitelem Jiřím Hodačem.