Ahold by fúzí s Delhaize odolal tlaku fondů
Nizozemský obchodní řetězec Ahold a jeho belgický konkurent Delhaize zřejmě zvažují vzájemné spojení. O údajných jednáních obou firem o fúzi informoval před několika dny nizozemský list Het Financielele Dagblad odvolávající se na nejmenované zdroje blízké jednání.
Včera k tomu tento nizozemský deník přidal informaci, že Ahold údajně o spojení tak stojí, že ačkoliv je tržbami dvakrát větší než Delhaize, je ochoten akceptovat, aby sídlo nově vzniklého kolosu bylo v belgickém Bruselu. A že novým šéfem se stane někdo, koho jmenují Belgičané.
Jak Ahold, tak Delhaize zatím odmítají jakkoliv tyto informace potvrdit nebo vyvrátit.
Pokud by nakonec k fúzi došlo, spojení by mohlo výrazně zamíchat i kartami na českém trhu. V České republice provozuje totiž Ahold hypermarkety Hypernova a supermarkety Albert, Delhaize zase supermarkety Delvita.
Informací o podobě připravované fúze je zatím velmi málo. A tak analytici jen spekulují o jejích důvodech a o tom, co by znamenala.
“Všechno to, o čem se nyní v souvislosti s Aholdem a Delhaize hovoří, se klidně může stát. Může to být ale také mnoho povyku pro nic,” uvedl pro agenturu Reuters nejmenovaný vysoce postavený zdroj z bankovních kruhů.
Ahold je mezi obchodními řetězci v současnosti světová čtyřka po Wal-Martu, Carrefouru a Metru, u nás známému díky obchodům Makro.
Před třemi lety jím ale otřásl účetní skandál v jeho americké divizi. A Ahold se ještě zcela z následků této pohromy nezotavil.
Navíc část jeho akcionářů vedených hlavně dvěma silnými investičními fondy Centaurus Capital a Paulson tlačí vedení firmy k tomu, aby se zbavila svých aktivit v USA nebo je alespoň oddělila.
A to přesto, že generují 70 procent celkových tržeb Aholdu. Jenže v USA tržby vzhledem ke konkurenci ze strany Wal-Martu stagnují a akcionáři se chtějí soustředit na slibnější Evropu.
Vlastníky Aholdu i Delhaize je velké množství institucionálních investorů.
“Pro Ahold by fúze mohla být způsobem, jak se dostat z tlaku ze strany fondů. Pro společnost Delhaize je to zase šance, jak se poměrně výrazně posílit,” uvedla pro agenturu Bloomberg Pascale Nachergaelová, analytička Delta Lloyd Securities.
Delhaize totiž vysiluje současná cenová válka, kterou zejména v “rodné” Belgii vede s diskontními řetězci. Silný partner by se firmě hodil.
Analytici však také zdůrazňují faktory, které spekulace o fúzi zpochybňují. Ahold podle nich již v Americe provádí částečnou restrukturalizaci, která však ještě není zdaleka dokončená.
“Načasování takovéto fúze by vzhledem k probíhající restrukturalizaci v Aholdu bylo velmi špatné,” uvedl pro Bloomberg analytik SNS Securities v Amsterodamu Richard Withagen.
Navíc je Delhaize mnohem menší než Ahold. Přesto údajně usiluje, aby byla fúze chápána jako “spojení rovných”.
Problémy by obě firmy mohly mít i s antimonopolními orgány v Americe. Obě jsou totiž velmi aktivní zejména na východním pobřeží USA.
Proto se již objevily spekulace, že jednání možná skončí tak, že se bude jednat o prodej amerických aktivit Aholdu. “O ně by mohlo mít Delhaize zájem. Ale stejně tak i Tesco,” uvedla ve své analýze společnost Rabo Securities.
Hospodářské noviny, 26.9. 2006, autor: Marek Bičík