V ruské televizi nahradily politické debaty povrchní talk show
Bývaly to pořady o volbách a teroristických útocích. Teď jsou spíš o opilých manželích a zvětšování ňader. Ruské televizní kanály se hemží barvitými talk show, jejichž hosté a diváci se přou o často laciných a nevkusných tématech, píše agentura AP.
Podle mediálních pozorovatelů však jsou tyto četné programy pouhou iluzí svobody slova v Rusku. Slouží jen jako kouřová clona zakrývající stále přísnější restrikce vůči mediím. Politické diskusní pořady byly odstraněny z éteru, kde jen vzácně zaznívá kritika na adresu vlády.
Od nástupu prezidenta Vladimira Putina k moci před šesti lety se počet televizních talk show zabývajících se rodinnými záležitostmi a jinými sociálními tématy výrazně snížil. Politické diskuse, v nichž se střetávali hosté pořadu, včetně vášnivých kritiků vlády, korupce a krvavé války v Čečensku, zmizely nebo byly nahrazeny programy, v nichž jejich účastníci často různými způsoby soupeří o to, kdo lépe ocení vládní politiku. Navíc takové talk show už nejsou vysílány živě, takže výroky považované za nevhodné lze vystřihnout.
“Šéfové televizních sítí se bojí, že bude-li řečeno něco, co zaznít nemělo, mohly by padat hlavy,” řekl agentuře AP televizní žurnalista Vladimir Pozner, který byl koncem 80. let minulého století pověřen výrobou prvního ruského politického pořadu. “Úřady v tomto ohledu utáhly šrouby.”
Podle některých kritiků “změkla” i Poznerova vlastní každotýdenní talk show.
Některé tyto pořady sice nabízejí vášnivé debaty, ale jejich témata se vyhýbají politice a točí se kolem bulvárních námětů.
Nedávno odvysílaný pořad se zaměřil na vraždu 15leté dívky v malém provinčním městečku, která se udála pár dní poté, co dívka zvítězila v soutěži o titul královny krásy. Podnítil spekulace, že se děvče mohlo stát obětí msty jejích soupeřek.
Účastníci diskuse, včetně v slzách tonoucí nejlepší přítelkyně oběti, strýčka, starosty města a celé řady expertů, debatovali o kladech a záporech světa modelingu a módy. Když se objevily snímky zavražděné a z reproduktoru zazněl její hlas, jakási žena v obecenstvu vyskočila a začala zapřísahat všechny matky, aby svým dcerám nedovolily účastnit se soutěží krásy.
“Je to určitá náhražka – je to spíš o svobodě vřískání než o svobodě projevu,” míní komentátorka listu Izvestija Irina Petrovskaja. “Občas debatují o věcech, o nichž by se někteří lidé nebavili ani ve vlastní kuchyni.”
Moderátor pořadu s názvem Jen ať mluví Andrej Malachov, 34letý muž s tmavými, po ramena dlouhými vlasy, s módními brýlemi na očích, napasovaný do těsných džínsů – které podle jeho oficiální biografie rád nosí “naostro” – nesouhlasí a tvrdí, že jeho pořad je přesně to, co publikum potřebuje.
“Moje talk show je jako Čechovovy krátké povídky – ale v televizní formě,” řekl AP na závěr natáčení svého pořadu, zatímco se kolem něj shlukla děvčata v teenagerovském věku, žebronící o autogram.
Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většině Rusů nedělá těžkou hlavu tvrzení kritiků, podle nichž je Putinova kampaň omezování mediální svobody součástí rozsáhlejšího úsilí o zostření kontroly nad ruskou politikou a společností.
Petrovskaja zastává názor, že senzacechtivé pořady slouží také k léčebným účelům. “Je-li jejich cílem odvrátit pozornost lidí od jejich životních problémů, pobavit je, pak… když vidí, že 11letá porodila, že matka žije s vlastním synem a otec snědl dceru, i pokud nežijí dokonalý život, pomyslí si: Hele, nejsme koneckonců tak špatní. My se navzájem nepožíráme!”.