Telexport ČT nabízí do zahraničí přes 50 filmů
Celovečerní filmy Musíme si pomáhat, Babí léto, Želary, Pelíšky, Pupendo, Divoké včely a Horem pádem patří v posledních pěti letech mezi nejúspěšnější zahraniční prodeje snímků vyrobených či koprodukovaných Českou televizí. Její mluvčí Martin Krafl řekl, že Telexport nabízí zahraničním partnerům celkem přes pět desítek titulů.
“České filmy se v zahraničí všeobecně uplatňují především v televizním vysílání. Úspěchem posledních let bylo uzavření smluv s prestižním americkým distributorem Sony Pictures Classics na kinodistribuci snímků Musíme si pomáhat, Želary a Horem pádem v USA a Kanadě s následným prodejem videopráv i televizních práv. K uzavření smluv přispěla skutečnost, že první dva získaly oscarovou nominaci,” uvedl Krafl. Do amerických a kanadských kin se prosadilo také Michálkovo Babí léto.
Do distribuce v kinech v zahraničí byly prostřednictvím Telexportu prodány i další filmy. “Například do Španělska Cieslarův Pramen života a Svobodovi Sametoví vrazi, na Tchaj-wan Hřebejkovy snímky Pelíšky a Pupendo – to i do zemí bývalé Jugoslávie. Do kin v Německu, Rakousku, Nizozemsku, vlámské Belgii a Polsku se dostala Morávkova Nuda v Brně, do polských kin právě vstupuje snímek Tomáše Vorla Skřítek,” dodal Krafl.
Rekordmanem posledních let je snímek Jana Hřebejka Musíme si pomáhat, který se objevil ve více než třech desítkách zemí – ať už v kinech, na televizní obrazovce či na videu. Práva pro promítání v kinech zakoupily například Argentina, Chile, Austrálie, Japonsko, Kolumbie, Mexiko, Peru a Řecko.
Do poloviny roku 2006 se uskutečnilo na 160 premiér českých distribučních filmů, na nichž se Česká televize podílela jako producent či koproducent. Loni byla koproducentem deseti titulů (Kousek nebe, Skřítek, Mír jejich duši, Sametoví vrazi, Krev zmizelého, Sluneční stát, Štěstí, Doblba, Šílení a Anděl Páně), které podpořila celkem 126 miliony korun.
Letos mělo či ještě bude mít premiéru osm koprodukcí České televize -Indián a sestřička, Experti, Fimfárum II., Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, Hezké chvilky, Kráska v nesnázích, Grandhotel a Záhada starého talismanu – v celkovém rozsahu finanční a kapacitní podpory 72,7 milionu korun. Zároveň je rozpracováno dalších pět distribučních filmů – Pusinky, Bathory, Roming, Lištičky a Zlatá nitka za finanční podpory ČT ve výši 60 milionů korun, dodal Krafl. Podle něj se připravují další koprodukční smlouvy k filmům Terezka, Gympl, Právě dnes, Anglická rapsodie, Josefova cesta, Goldbergovy variace a Pravidla lži.