Spotřeba nealko nápojů klesá
Spotřeba nealkoholických nápojů v Česku po období mnohaletého růstu poslední dva roky mírně klesala. Každý Čech jich loni podle odhadů vypil v průměru 271 litrů. To je o čtyři litry méně než v předchozím roce a o šest litrů méně než v rekordním roce 2003. Podle výrobců má na spotřebu zásadní vliv počasí. “Léta s chladným či nevyrovnaným počasím, jichž jsme v poslední době svědky, se odráží ve vztahu spotřebitelů k dodržování pitného režimu, a tím i ve spotřebě nápojů,” řekl výkonný tajemník Svazu výrobců nealkoholických nápojů Zdeněk Huml. Češi ale stále patří mezi přední konzumenty nealka v Evropě.
Celkem se v Česku loni vypilo 2,77 miliardy litrů nealkoholických nápojů, což je více než dvojnásobek objemu z roku 1993. Současný obrat českého trhu se odhaduje na 52 miliard korun.
Největší část spotřeby představují sycené nápoje, které ale poslední dva roky zaznamenávají pokles a loni se jich vypilo 1,29 miliardy litrů. Následovaly balené vody v objemu 882 milionů litrů; jejich konzumace také poslední dobou stagnuje. Na ústupu jsou již třetí rok sirupy. Loňská spotřeba 224 milionu litrů byla o 15 procent nižší než v roce 2002.
Klesajícímu zájmu spotřebitelů čelí také ovocné nápoje, jejichž konzumace se za dva roky snížila o čtvrtinu na loňských 122 milionů litrů. Naopak dlouhodobý vzestup zažívají ovocné šťávy a nektary, jejichž spotřeba se loni vyšplhala na 144 milionů litrů. Roste také popularita ledových čajů, sportovních a energetických nápojů a ledových káv. Tyto kategorie ale hrají v celkovém objemu menší roli.
Pokles spotřeby některých druhů nealko nápojů nemusí znamenat snížení domácí výroby. Ta například u největší kategorie, sycených nápojů, loni přes menší odbyt v tuzemsku stoupla. Svou roli hraje i zahraniční obchod, část produkce se vyváží a naopak do Česka míří dovozy. “Dochází-li ale ke snižování spotřeby nápojů a současně k tomu, že některé státy vytvářejí umělé překážky jejich dovozu, zažívají tuzemští výrobci nelehké období,” podotkl Huml. V posledních letech se podle něj objevily problémy s vývozem například do Německa či Maďarska. Domácí výroba nealkoholických nápojů se pohybuje kolem 2,7 miliardy litrů ročně.
Tajemník svazu soudí, že spotřeba nealkoholických nápojů již v Česku dál neklesne. Vzrůst podle něj může spotřeba kvalitních značkových nápojů. “Pokud bude český spotřebitel odpovědněji přistupovat k životnímu stylu a jeho kupní síla poroste, lze očekávat, že cena přestane být hlavním vodítkem při volbě nápojů,” uvedl.