Odbory válčí s řetězcem Plus
“Šikana lidí ve firmě Plus-Discount je děsivá,” vysvětluje před mosteckou velkoprodejnou firmy Alexandr Leiner, šéf Odborového svazu pracovníků obchodu. Zhruba padesátka odborářů pod heslem “Číše přetekla” a v tričkách s nápisem “Protest” při tom korzuje po parkovišti. Mezi nimi se proplétají většinou nic nechápající zákazníci.
Včerejší akce, první takto veřejná a rozsáhlá, byla už podle odborářů výrazem jejich zoufalství. Přeteklou číší mají na mysli marné vyjednávání o kolektivní smlouvě, jež se táhne třiadvacet měsíců. Pracovní podmínky ve firmě podle nich hraničí až s terorizováním ze strany vedení.
“Místo zákonné přestávky na svačinu musím doplňovat do regálů zboží, není ani čas jít na záchod. Jsme uštvaní, a to se pak projevuje i na vztahu k zákazníkům,” stýská si prodavačka Plusu ze severních Čech. “A poté, co do vedení firmy přišel i německý management, prodáváme jen německé máslo nebo jogurty,” přidává se Veronika Lhotská z prodejny Plus v Chomutově.
Protestující odboráři poukazují i na “směšně nízké platy” mezi osmi až deseti tisíci korun a zdůrazňují, v protikladu k této mzdě, extrémní pracovní vypětí. Je to názor drtivé většiny zaměstnanců. “Kdybych už měla po šichtě, přidala bych se k nim,” potvrzuje uprostřed markování nákupu i pokladní mosteckého Plusu.
Nespokojené zaměstnance podpořila dvacítka odborářů z Německa. Řetězec Plus-Discount přitom patří německé podnikatelské skupině Tengelmann. “U nás je to stejné. Lidé v řetězcích jako Plus, Lidl, Penny nebo Kaufland mají naprosto nedůstojné pracovní podmínky,” kritizuje diskontní prodejny Regina Höhne ze spolkového Sjednoceného odborového svazu služeb. “Jsme s vámi, jsme solidární,” haleká vedle ní Anna Bernstof z německé odborové centrály DGB.
Opodál postává mluvčí Plusu David Kolář. “Nevím o tom, že by zaměstnanci museli místo přestávky doplňovat zboží. Je to nezákonné, a mohli by to tedy přece odmítnout,” reaguje na výtky. Dušuje se, že se firma po této demonstraci bude dál snažit s nespokojenci dohodnout. “Jsme jediný diskontní řetězec, kde fungují odbory. Už jsme nabídli společné mítinky, ale odbory na to nereagovaly,” tvrdí Kolář.
Údaje Ekologického právního servisu přitom potvrzují, že inspektoráty práce za poslední rok u řetězců chyby našly. U sedmi největších zjistily 627 případů porušení pracovněprávních předpisů. Hypermarkety například svým zaměstnancům neposkytují zákonem stanovenou přestávku na jídlo, aspoň dvanáctihodinový odpočinek mezi dvěma směnami ani povinný odpočinek v týdnu.
Hospodářské noviny, 18.8.2006, autor: Miroslav Petr, Martin Mařík