Íránská výstava karikatur holokaustu
V íránské metropoli Teheránu začala výstava karikatur holokaustu. Ta má být podle organizátorů odvetou za karikatury proroka Mohameda, jejichž zveřejnění v evropském tisku vyvolalo na začátku roku nepokoje především v muslimských zemích.
“Otevřeli jsme tuto výstavu, abychom zjistili, kde se v představě Západu nachází hranice svobody slova,” řekl podle agentury AFP ředitel pořadatelské společnosti. “Oni (Západ) může napsat cokoli o prorokovi, ale jakmile někdo zapochybuje o holokaustu, dostane pokutu nebo jde do vězení,” dodal.
Na výstavě v prostorách muzea současného palestinského umění je podle něj k vidění přes 200 karikatur. Vybrány byly údajně asi z 1100 obrázků, které do Íránu dorazily z 60 zemí světa poté, co nejčtenější íránský deník Hamšahrí vypsal v únoru mezinárodní soutěž o nejlepší karikatury holokaustu.
List tehdy uvedl, že jde o zkoušku, zda Západ i v tomto případě bude tolik obhajovat svobodu projevu jako v případě karikatur proroka Mohameda, které v září zveřejnil dánský tisk a poté další evropská média a které rozpoutaly v islámském světě na začátku letošního roku rozsáhlé násilnosti.
Írán, v jehož čele stojí ultrakonzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád, je nepřítelem Izraele a pochybovačné teze o vyhlazování Židů za druhé světové války v něm obvykle nacházejí odezvu. Sám Ahmadínežád například řekl, že Izrael by měl být vymazán z mapy a holokaust několikrát zpochybnil.