Velkých prodejen ještě přibude
Před patnácti lety byl v Jihlavě otevřen první český supermarket Mana. Dnes si mohou Češi vybrat k nákupu z více než dvanácti set nejrůznějších hypermarketů, supermarketů a diskontů. A nákupní plocha se bude i nadále zvětšovat.
Podle údajů společnosti Incoma Research jen během letošního roku přibude nejméně dvacet nových hypermarketů.
Růst čeká také obchodní centra. Podle průzkumu společnosti Cushman&Wakefield do konce příštího roku vyroste v Česku třináct nových nákupních center.
“Letos zatím byla otevřena dvě nová nákupní centra – Praha-Letňany a Novodvorská. Do konce roku očekáváme ještě otevření pražského centra Šestka, rekonstrukci Prioru v Ostravě a v Českých Budějovicích roste Merkury Center,” říká Karel Zeman, vedoucí výzkumu v C&W. Celkově se komerční plocha v letech 2006 až 2007 zvětší až o 306 tisíc metrů čtverečních.
V tuzemsku levněji
Česko se tak v rozloze nákupní plochy přibližuje průměru Evropské unie. Výše nájemného v tuzemských centrech však patří k nejnižším v celé Evropě. Za pronájem jednoho metru čtverečního se v nákupních střediscích na okraji Prahy účtuje 400 až 600 eur, zatímco například ve Velké Británii je to až 2800 eur ročně.
“Nájmy v regionálních nákupních centrech jsou většinou nižší než nájmy ve velkých metropolích,” dodává Martin Žížala ze společnosti C&W.
U největších nákupních komplexů je nejsilnějším magnetem právě hypermarket. Podle výzkumu nazvaného Shopping center & Hypermarket společností Incoma a GfK Praha dokonce šestatřicet procent návštěvníků nákupních galerií tráví nejvíce času právě v hypermarketech.
Expanzi však plánují i supermarkety. Delvita pro rok 2006 počítá s otevřením čtyř prodejen nových “moderních městských formátů”, které slibují rychlý a pohodlný nákup. Změnou projde také sortiment výrobků a uspořádání prodejen. Na nové formáty svých supermarketů sázejí i společnosti Ahold a Tesco.
“Billa v současné době provozuje 78 obchodů. V dalších letech plánujeme otevírat pět až šest supermarketů ročně,” potvrzuje Michal Beneš, marketingový manažer společnosti. I Billa spoléhá na moderní a otevřené uspořádání prodejen s rozšířenou nabídkou čerstvého zboží.
“Stoupající počet diskontů a hypermarketů samozřejmě zvyšuje konkurenci, ale jsme přesvědčeni, že supermarkety přežijí a budou důležitou složkou na trhu s potravinami,” dodává Beneš.
V Česku navíc pomalu ožívají i malí obchodníci, které v 90. letech minulého století nekompromisně vytlačovaly z trhu právě dravé zahraniční obchodní řetězce.
Rozdělení trhu
Přestože většina obchodních řetězců plánuje další expanzi, na českém trhu začíná být “dusno”. V minulém roce začaly maloobchodní pole opouštět první společnosti. Prodejny obchodního řetězce Julius Meinl převzala společnost Ahold, obchody francouzského řetězce Carrefour získalo Tesco stejně jako síť sedmadvaceti supermarketů Edeka. Díky tomu se společnost Tesco dostala i do menších měst, která byla do té doby zejména doménou diskontů.
“Už dnes probíhá pokles počtu obchodních řetězců. V horizontu pěti let si trh mezi sebou rozdělí pět silných hráčů,” říká Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research, která se zabývá průzkumem trhu.
Hospodářské noviny 13. 7. 2006
Vývoj počtu moderních prodejen