Ruským médiím bylo doporučeno nepoužívat název zakázané strany
Ruské úřady doporučily novinářům nepoužívat ve svých článcích slovní spojení “Nacionálně bolševická strana” (NBP), název ruského radikálního politického hnutí, které bylo soudně zrušeno už před rokem. Dopis ruským médiím s podpisem šéfa Federální registrační služby byl zveřejněn v pátek.
“Připomínky existence politické strany nazvané ‘Nacionálně bolševická strana’ a také jakýchkoliv osob, údajně zastávajících funkce v NBP nebo majících k ní libovolný vztah, může být fakticky vnímáno jako rozšiřování informací neodpovídajících skutečnosti,” stojí v dokumentu. Jaké konkrétní postihy mohou redakcím hrozit, ale v textu není, uvedl internetový deník Gazeta.ru.
Nacionálně bolševickou stranu, která ovšem byla až do svého zákazu právně nikoliv politickou stranou, ale občanským hnutím, spoluzaložil na počátku 90. let minulého století ruský spisovatel a politický emigrant Eduard Limonov. Strana má výraznou symboliku, její vlajkou je rudý prapor s bílým kruhem, v němž je umístěn černý srp a kladivo.
Dokument na svých internetových stránkách umístil úřad, který má na starosti “dozor nad dodržováním zákonů v oblasti hromadných sdělovacích prostředků a ochrany kulturního dědictví” – Rosochrankultura. Úředníci upozornili, že rozhodnutím soudu z roku 2005 byla NBP zrušena a její novou registraci jako politické strany registrační služba odmítla. Jeden z úředníků Rosochrankultury navrhl v rozhovoru s novináři používat “nějaký eufemismus” místo názvu strany. “Nikdo nezakazuje psát o NBP, ale je potřeba chápat, že taková organizace neexistuje,” dodal.
“Je to další projev státního idiotismu,” komentoval názory úředníků Limonov. Podle něj by tak nesměly ruské noviny psát ani například o britských labouristech, protože ani oni nebyli v Rusku registrováni. Také podle generálního tajemníka ruského Svazu novinářů Igora Jakovenka nemá podobná iniciativa právní podklad.
V posledních letech mladí členové NBP několika mediálně přitažlivými akcemi upozorňovali na údajně represivní povahu současného ruského režimu a ze zodpovědnosti obviňovali prezidenta Vladimira Putina. Své poslední akce organizovali pod značkou NBP i v době, kdy už rozhodnutím soudu dávno oficiálně neexistovali. Ruské soudy je následně posílaly do vězení i na několik let, mnohdy s rozsudky za takové trestné činy, jako je třeba pokus o státní převrat.