Stále víc seniorů cestuje, hlavním kritériem je pro ně cena
Stále více seniorů cestuje do zahraničí. Dovolenou by si podle odhadů analytika Jaromíra Beránka letos mohlo dopřát až 150 tisíc českých důchodců, meziročně by se jejich počet mohl zvýšit až o 15 procent. Cena je stále jedním z hlavních kritérií, podle kterých si zájezdy vybírají. Důchodci proto cestují především mimo hlavní sezonu, kdy jsou ceny nižší až o 30 procent. Shodly se na tom oslovené cestovní kanceláře.
Nejžádanější jsou termíny v květnu a začátkem června a pak koncem září a v říjnu, řekl mluvčí CK Fischer Dan Plovajko. V té době jsou navíc teploty v letoviscích pro starší občany příznivější. Také obsazenost hotelů není tak vysoká.
Podle mluvčího Čedoku Tomáše Brejchy ale v posledních letech žádají všichni klienti včetně seniorů co nejkvalitnější ubytování. I od důchodců se tak stále častěji objevuje poptávka po ubytování v luxusnějších hotelích a stravování typu all inclusive. Podle Brejchy stále častěji kupují důchodci zájezdy do tříhvězdičkových, anebo dokonce ještě kvalitnějších hotelů. Podle Plovajka ale stále většina seniorů vyhledává levnější dvouhvězdičkové hotely. Přednost dávají klidnějším hotelům rodinného typu.
Zatímco mládež, ale také rodiny s dětmi patří ke skupinám turistů, kteří na dovolené utrácejí podprůměrně, důchodci paradoxně utrácejí mírně nadprůměrně, řekl Beránek.
Poptávka je hlavně po destinacích, které mají teplé počasí i delší dobu před a po sezoně jako je Egypt, Tunisko nebo Turecko, ale také Mallorca a Kanárské ostrovy. Dnešní důchodci jsou ale mnohem aktivnější a výjimkou není ani poznávací zájezd do jižní Ameriky spojený s pěší turistikou, který si pořídila 70letá důchodkyně.
Zatímco před pěti lety důchodci téměř na dovolenou v zahraničí necestovali, v současnosti tvoří stále významnější klientelu CK. Ty se je snaží nalákat na různé slevy a připravují pro ně i speciální katalog s vhodnými hotely, které například nabízejí jednolůžkové pokoje za nižší cenu. Před sezonou mohou důchodci navíc u některých CK získat senioři až 50 procentní slevu.
Jak se bude seniorská turistika vyvíjet do budoucnosti, bude záležet především na růstu ekonomiky a důchodů. Přestože počet důchodců, kteří cestují do ciziny, roste, stále je nižší než v západní Evropě. Ve světě se senioři podílejí na všech mezinárodních příjezdech řádově 12 procenty, čeští senioři se na výjezdech turistů do zahraničí podílejí jen pěti procenty, řekl Beránek.