Viacom bleskově odkoupil DreamWorks
Stačil jeden telefonát, jedna návštěva soukromým letadlem v Los Angeles, a na světě je nový filmový konglomerát. Stále byrokratičtější Hollywood ještě pořád dokáže překvapit svět svižným obchodováním a nečekanou strategií.
Půl roku se zábavní koncern NBC Universal pokoušel získat studio DreamWorks SKG, jednu z nejvýznamnějších společností na filmovém trhu. O víkendu mu firmu, kterou před jedenácti lety založil Steven Spielberg, doslova před očima “vyfoukl” konkurenční Viacom, respektive jeho filmová divize Paramount Pictures. Filmový svět ohromeně sleduje jednu z nejrychlejších akvizic historie.
MEZITITULEK: Balíček s miliardou z nebe
Razantní a duchapřítomný přístup viceprezidenta Viacomu Toma Frestona přesvědčil nejen Spielberga, který s prodejem studia nejvíc váhal, ale také jeho společníky Davida Geffena a Jeffreyho Katzenberga. Důležitou roli sehrála samozřejmě i nabídka.
Zatímco Bob Wright, šéf NBC Universal, nabídku na převzetí v září nešťastně snížil z původních 1,5 miliardy dolarů na necelou miliardu, ambiciózní Tom Freston, který se netají snahou vytvořit z Paramountu lídra filmového trhu, nabídl Spielbergovi za hranou divizi DreamWorks celých 1,6 miliardy a příslib převzetí všech stávajících dluhů studia.
“Freston, od ledna 2006 šéf zábavní části rozpůleného Viacomu, dal už v minulých týdnech jasně najevo, že hodlá seskupená zábavní aktiva mohutně rozvíjet. Nebojí se na konkurenci zaútočit všemi možnými prostředky,” uvedla pro Wall Street Journal expertka na americký filmový trh Merissa Marrová. Své rozhodnutí získat bezpodmínečně DreamWorks dal Freston najevo i nestandardním způsobem, jakým Spielberga oslovil. “Druhého prosince telefonoval Brad Grey, Frestonem nově dosazený šéf Paramountu, Davidu Geffenovi, a už o týden později se Geffen, Grey, Spielberg a Freston sešli ve Spielbergově soukromém sídle v Pacific Palisades u Los Angeles,” uvedla analytička Sharon Waxmanová pro New York Times.
“Taková rychlost potvrzuje obrovský zájem Paramountu,” dodala.
Geffen byl přitom zpočátku skeptický – o zájmu Viacomu o DreamWorks se neoficiálně mluvilo již v září, jednání však tehdy ani nezačala.
Freston však za majiteli DreamWorks minulý čtvrtek přiletěl soukromým letadlem, aby předložil nabídku, která se neodmítá. Jednu miliardu dolarů totiž Viacom podle informací Wall Street Journal hodlá za DreamWorks dokonce zaplatit v hotovosti. Není pochyb, že se však nečekaná investice Paramountu několikanásobně vrátí.
MEZITITULEK: Oscarové filmy i distribuce
Odkoupením hrané divize společnosti DreamWorks SKG Paramount získá mimo jiné i ceněný archív více než šedesáti celovečerních filmů včetně Oscary ověnčených kinohitů jako Americká krása, Zachraňte vojína Ryana či Gladiátor. Už v neděli oznámili šéfové Paramountu, že filmový archív hodlají rozprodat několika významným investorům – jejich jména však podle listu The New York Times zatím nejsou známa.
Analytici z Wall Street Journal odhadují, že Paramount může za filmový archív DreamWorks získat nejméně 850 miliónů dolarů, někteří experti hovoří dokonce o miliardě dolarů. Kromě toho se Paramount od nynějška postará také o distribuci všech dalších filmů sesterské společnosti DreamWorks Animation, která přitom i nadále zůstává pod vedením Jeffreyho Katzenberga. Ačkoliv Paramount odkoupil pouze hranou sekci firmy, může se tak těšit i na výnosy například z nového dílu počítačem animovaného Shreka.
Tom Freston v polovině letošního roku uvedl, že ztrátový Paramount čeká velká budoucnost. Nikdo tehdy netušil, že se zábavní svět má skutečně na co těšit.
Hospodářské noviny, 13.12.2005, autor: Irena Zemanová