Ruská zpravodajská televize v angličtině
V sobotu začne vysílání ruského zpravodajského kanálu Russia-Today, který má 24 hodin denně v angličtině informovat o dění v Rusku i ve světě. Satelitní stanice označovaná za ruskou CNN je financovaná státem a má pomoci měnit názory na Rusko u anglojazyčných diváků, a také informovat o ruském pohledu na světové události.
První zprávy o nové televizi se objevily na veřejnosti letos v létě. Za její vznik odpovídal mluvčí prezidenta Vladimira Putina Alexej Gromov a prezidentův poradce Michail Lesin, kteří ji prezidentské administrativě navrhli založit už v březnu.
Později vyšlo najevo, že už v letošním roce rozpočet stanice činí 30 milionů dolarů. Od poloviny září se její zaměstnanci objevují s nejmodernější televizní technikou například na tiskových konferencích a vysílají cvičně do zdi. V sobotu začnou naostro půlhodinovými zprávami, po nich divákům nabídnou kolotoč programů o kultuře, dokumentárních filmů i diskusních pořadů. Na programu stanice se podílí i ruská zpravodajská agentura RIA Novosti.
Šéfredaktorkou byla jmenována pětadvacetiletá Margarita Simonjanová. Dříve pracovala jako novinářka v takzvaném kremelském poolu, tedy skupině žurnalistů, která pravidelně informuje o dění v centru ruské moci.
Stanice bude přes tři satelity vysílat prakticky do celého světa, cílená je však především na Evropu a Severní Ameriku, vysvětlil v ruském tisku její generální ředitel Sergej Frolov. Později by podle něj měl být program Russia-Today k dispozici i na kabelových sítích, zatím však nejsou žádné dohody uzavřeny.
V televizi je podle Simonjanové zaměstnáno 344 lidí, z nichž je 72 cizinců. “Jsou to občané mnoha zemí od Irska po Gruzii,” dodala. Ve stanici například pracuje i vnučka někdejšího sovětského ministra zahraničí a později gruzínského prezidenta Eduarda Ševarnadzeho. Podle mladé šéfredaktorky mnoho pracovníků televize dříve pracovalo v západních zpravodajských televizních stanicích.
Ruští komentátoři vznik satelitního kanálu kladou do souvislosti se snahou Kremlu zlepšit ve světě image Ruska pošramocenou kromě jiného událostmi v Čečensku a odsouzením ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Připomínají ale zároveň, že ani vlády jiných velkých zemí neželí peněz na podobné vysílání; například kongres USA platí vysílání Hlasu Ameriky i televize Martí určené pro Kubu.
Podobné zprávy
Měření sledovanosti se musí změnit, shodují se manažeři. Domluví se? Jak?
