Obchodní sítě se snaží přiblížit světu luxusu
Drahým značkám se skvěle daří. Potvrzuje to i včerejší setkání výrobců luxusního zboží v Milánu na Fashion Global Summit. Merrill Lynch, která summit spoluorganizovala, předpovídá, že rok 2006 by za letošním “extrémně pozitivním rokem” rozhodně neměl zaostat.
Luxusní značky měly vysoké zisky – například italský výrobce Tod’s včera potvrdil, že mu za jedenáct měsíců tohoto roku vzrostl zisk o 36 procent.
V dlouhodobé perspektivě bude podle Merrill Lynch záležet i na tom, jak se luxusní značky vyrovnají se svým nástupem do Číny a Indie – jejich pozice na těchto trzích bude klíčová. Ale ani starý svět nezaostává – za minulý rok jen v USA vzrostl počet milionářů o deset procent na 2,7 miliónu, v Evropě se k této kategorii řadí 2,6 miliónu lidí.
Jenže producenti značkových výrobků budou muset čelit velké výzvě. Řetězce Wal-Mart, Best Buy, Hennes & Mauritz (H&M) nebo Zara jsou přesvědčeny, že i střední vrstvy obyvatelstva si rády připlatí za pocit, že se přiblíží “velkému” světu těch nejdražších značek.
Luxus pro masy, pojmenovávají nový trend analytici. Propast mezi luxusním a běžným zbožím se totiž stále zmenšuje. “Jestliže se výjimečné stává obyčejným příliš rychle, jak luxus udrží svou váhu, aby byl stále atraktivní pro exkluzívní kupce?” ptá se Pamela Danzigerová z výzkumné firmy Unity Markteting v časopisu Business Week.
Wall-Mart úspěšně prodává diamanty za 10 tisíc dolarů. H&M a Zara často kopírují modely nejdražších značek a vyrábějí je masově, nehledě na limitované série oděvů od slavných návrhářů. Jedinou cestou, jak “udržet rozdíl” mezi luxusními značkami a obyčejným zbožím, jsou nadstandardní služby v drahých obchodech. Takový servis jako Bulgari nebo Tiffany řetězce nemohou nabídnout, tvrdí Milton Pedraza z konzultační firmy Luxury Institute.
Ale i luxusní výrobci začínají zjišťovat, že i méně majetní zákazníci jim mohou přinést zisk. Například luxusní módní firma Neiman Marcus experimentuje s daleko pružnější tvorbou cen – a postup se jí zatím vyplácí. Letošní tržby v poměru ke čtvereční stopě obchodu (čtvereční stopa = asi 0,1 metru čtverečního) vzrostly v její newyorské prodejně na 550 dolarů. Velký rival Neuman Marcus, firma Saks Fifth Avenue, zatím rozšíření svého zákaznického spektra odmítá. A projevilo se to i na tržbách, které ve stejném přepočtu vzrostly jen na 350 dolarů na čtvereční stopu, píše Business Week.
Další cestou mohou být limitované série levnějšího luxusního zboží, ačkoli i tady je ještě svět luxusu rozdělený na “staromilce” a novátory.
Mercedes si například vysloužil velkou kritiku za to, že poškodil svou značku a image, když nabízel série 200 automobilů v ceně 25 tisíc dolarů.
Hospodářské noviny, 1.12.2005, autor: Ethel Kratochvílová
Podobné zprávy

Veletrhy vyhlížejí podzim s nadějí. Online a hybridní formy nejsou cestou z krize
Young Lions: Katogorii Print vyhráli David Böhm a Richard Vlček z Publicis Groupe
