Digitální televizní vysílání bude v Rusku asi v roce 2009
Rusko by mohlo přejít z analogového televizního vysílání na digitální v roce 2009. Uvedl to ředitel Ruské televizní a rozhlasové sítě (RTRS) Gennadij Skljar. Původní plán přechodu na modernější formu vysílání počítal s plnou digitalizací až v roce 2015. Původní koncepci přijala ruská vláda na začátku 90. let. Ještě letos by se měla zabývat programem rozvoje digitálního vysílání DVB-T, tedy evropského systému, podle něhož by měla fungovat i ruská digitální televize.
Na rychlejším zavádění digitálních televizí chce RTRS spolupracovat se zahraničními firmami. K tomu, aby se investoři z ciziny nebáli jít do Ruska, žádá RTRS státní garanci. Skljar uvedl, že už se domluvil s konsorciem francouzských bank na úvěru ve výši 1,5 miliardy eur se splátkovým kalendářem na 15 let a pod státní garancí.
“Až představíme vládě program přechodu na DVB, bude nutné přijmout řešení o poskytnutí takové garance,” citoval Skljara deník Vedomosti. Ředitel také dodal, že pokud RTRS státní podporu nedostane, bude usilovat o přidělení nutných finančních prostředků ze státního rozpočtu.
“Abychom modernizovali síť RTRS, do které spadá 85 procent všech televizních vysílatelů země, budeme muset vyměnit asi 15.000 vysílačů a antén, obnovit asi 8000 televizních věží,” vypočítal Skljar. Už v příštím roce chce RTRS spustit pokusné digitální pozemní vysílání v Samaře, Chabarovsku, Ingušsku, Chantymansijském autonomním okruhu a v okolí černomořského letoviska Soči.
K tomu, aby mohli lidé přijímat digitální vysílání, si musejí opatřit speciální přístroj – set-top box, jakýsi převodník, který se instaluje mezi anténu a televizor. RTRS vypracovala společně s korejskou firmou GlobalTech speciální detektory, jejichž cena by neměla překročit 30 dolarů. Vzhledem k počtu televizorů v Rusku bude potřeba vyrobit minimálně 80 milionů takových přístrojů.
V rámci zpopularizování digitalizace by se přístroje mohly vydávat za minimální cenu nebo úplně zdarma, míní ministr pro informační technologie a spoje Leonid Rejmana. Jiným způsobem je pořízení digitální televize, jejichž rozšíření zatím není v Rusku nijak masové.
V současnosti pracují v Rusku dvě experimentální digitální společnosti – v Petrohradu TeleMedium a v Moskvě Digitální televizní a rádiové vysílání. Každá však obslouží jen několik stovek zákazníků.
V České republice existují v současné době tři digitální sítě, které však pokrývají zejména Prahu a okolí. Vypnutí posledního analogového vysílače plánuje EU, jejíž je Česko součástí, do roku 2012. Objevují se však i úvahy o dřívějším konci.
Podobné zprávy
Budějovický Budvar si na média vybral Publicis Groupe

Dvacet reklam, které zaručeně fungují

DATA: Letáky jsou zpět. A nabobtnaly
