BBC jde do boje o arabské diváky
Svědčí-li něco jednoznačně o definitivním přechodu světa z dob studené války do časů “po 11. září,” je to nynější krok britské televizní a rozhlasové stanice BBC.
Po zrušení deseti východoevropských a asijských rozhlasových stanic včetně české, napne nyní síly na arabský svět. Podle agentury Reuters investuje devatenáct miliónů liber do vybudování arabské televize, která chce konkurovat populárním regionálním médiím, jako jsou katarská al-Džazíra či al-Arabíja ze Spojených arabských emirátů.
Arabská televize BBC začne vysílat z Londýna v roce 2007, a to dvanáct hodin denně. Na jeden problém ji ale řada arabských analytiků a mediálních expertů upozorňuje dopředu. Bude vnímána jako nástroj britské vlády a britských zájmů, zejména vzhledem k britské účasti v irácké válce.
“Arabské rozhlasové vysílání BBC bylo v minulosti považováno za důvěryhodné, ale politická atmosféra v arabském světě se v posledních letech změnila. Po válce v Iráku zřejmě převládne mezi Araby mínění, že jde spíše o britskou propagandu než o zpravodajství,” tvrdí Ahmad Ašafání, redaktor arabsky psaného deníku al-Haját, vycházejícího v Londýně.
Jako příklad uvádí, že během fotbalového Mistrovství Evropy v Portugalsku v roce 2004 si mnoho Arabů ze všeho nejvíce přálo neúspěch a co nejrychlejší vypadnutí anglického týmu.
Nová televize není prvním pokusem BBC proniknout do arabského mediálního světa. Už v roce 1994 založila arabskou stanici, financovanou z velké části saúdskou společností Mawarid Group. Po necelých dvou letech však projekt ztroskotal na požadavku Saúdů rozhodovat o obsahu vysílání.
Celou redakci pak koupil katarský emír a v roce 1996 zahájila vysílání pod názvem al-Džazíra. Ta je dnes na Blízkém východě nejsledovanější, ale zároveň z mnoha stran proklínaná.
Řadě arabských režimů se nelíbí, že z al-Džazíry zaznívá kritika na jejich adresu. USA považují televizi za tlampač názorů Al-Káidy a dalších teroristů.
BBC chce jít do přímé konfrontace s al-Džazírou.
“Bude to mít těžké. Když BBC zakládala v devadesátých letech poprvé arabskou televizi, neměla zde ještě takovou konkurenci a politické klima bylo příznivější. Teď je velmi nevraživé vůči Spojeným státům i Velké Británii a BBC tomu zřejmě neunikne,” řekl serveru wordlpress.org Šaríf Našašibí z organizace Arab Media Watch.
Šéf BBC World Service Nigel Chapman ale kategoricky odmítá, že by nová televize sloužila strategickým zájmům londýnské vlády, jak se někteří arabští kritici domnívají.
“V rozhodnutí nehrajou roli žádné politické motivy. Naší prací je vysílat,” řekl Chapman na úterní tiskové konferenci.
Brity předešli Američané a už od od jara 2003 se pokouší prosadit na Blízkém východě Washingtonem financovaná televize al-Hurra (česky Svobodná). Je ale neúspěšná, málokdo ji sleduje.
A zatímco BBC bude vysílat arabsky, al-Džazíra kontruje novým zpravodajským kanálem v angličtině. Začne vysílat na jaře a objeví se v něm někteří bývalí novináři z BBC. Vedení televize stanovilo jako cíl konkurovat právě BBC a americké CNN.
Hospodářské noviny, 27.10.2005, autor: Martin Novák
Podobné zprávy
Fruitisimo se chystá expandovat do Německa. Nové ovocné bary přibydou i v Česku
Zalando nabídne módu z druhé ruky i v Česku

Zombie útočí na online schůzky. Slido bojuje s Přitakávači, Skrolovači i Spáči
