Soukromé televize ukazují ženy víc, ale v méně prestižních rolích
O tom, jaký prostor dávají televizní zpravodajské pořady ženám a v jakém sociálním postavení je ukazují, rozhoduje podle analýzy společnosti Media Tenor i to, zda je televize soukromá či veřejnoprávní. Podle analýzy prezentuje zpravodajství soukromých televizí Prima a Nova ženy častěji, veřejnoprávní Česká televize (ČT) je zase představuje v prestižnějších rolích.
Hlavní zpravodajské relace celoplošných televizí zobrazují ženy nejčastěji v privátní roli, Události ČT je ale proti ostatním zpravodajským pořadům častěji ukazují jako veřejně činné osoby, v nadřízeném postavení či jako experty na konkrétní téma.
Analýza společnosti Media Tenor vycházela z údajů z prvních osmi měsíců tohoto roku. Ukázala, že Události ČT prezentovaly ženy v privátní roli o více než 70 procent častěji než ženy ve výkonném či reprezentativním postavení, v Televizních novinách Novy to bylo o více než 170 procent častěji. Ve Zpravodajském deníku Primy byl poměr žen v privátních rolích proti ženám ve výkonném postavení dokonce trojnásobný.
Soukromé televize ženám poskytly více prostoru. V Televizních novinách Novy a Zpravodajském deníku Primy bylo ze všech protagonistů, kteří se v nich objevili, 25 procent žen. V Událostech ČT to bylo 18 procent.
V prvních osmi měsících letošního roku byla nejčastěji prezentovanou ženou v hlavních zpravodajských relacích celoplošných televizí ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Druhá byla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Spory s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem podle společnosti Media Tenor vynesly na třetí místo nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou.
Čtvrté místo na žebříčku nejčastěji prezentovaných žen patřilo manželce expremiéra Stanislava Grosse Šárce, její přítelkyně a podnikatelka Libuše Barková byla desátá.
Podobné zprávy

Konference Digimedia se přesouvá na září

Agresivitu za volantem pomůže odnaučit série videí s komikem Tigranem Hovakimyanem
