Televizní a rozhlasové poplatky definitivně vzrostou
Prezident Václav Klaus podepsal zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Informoval o tom mluvčí prezidentské kanceláře Petr Hájek. Televizní poplatky tak vzrostou zřejmě v říjnu ze 75 korun měsíčně nejprve na 100 korun, v roce 2007 na 120 Kč a o rok později na 135 korun. Za rozhlas budou lidé platit 45 Kč místo nynějších 37 korun.
Poslanci po letech sporů schválili zvýšení odvodů za televizi a rozhlas v červenci. Začátkem srpna pak novelu podpořil i Senát.
Zatím není zcela jasné, kdy poprvé budou muset lidé zaplatit zvýšené poplatky, tedy 100 korun za televizi a 45 za rozhlas. Norma začne platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Z vyjádření místopředsedy ústavně právního výboru sněmovny Zdeňka Koudelky (ČSSD) vyplynulo, že poplatky vzrostou pravděpodobně v říjnu. ČTK řekl, obvyklá doba od prezidentského podpisu do vyhlášení ve Sbírce zákonů je zhruba dva týdny, což by bylo přibližně v půlce září. Z formulace v zákoně lze podle Koudelky odvodit, že poplatky se fakticky zvýší v dalším měsíci, tedy v říjnu.
Kromě zvýšení poplatků novela počítá s tím, že Česká televize postupně omezí reklamu. V roce 2008 by tak měla na veřejnoprávní obrazovce zbýt jen reklama související se sportovními či kulturními akcemi. Právě omezení reklamy bylo jedním z nejspornějších bodů. Odpůrci tohoto kroku tvrdí, že asi miliardu korun uvolněnou útlumem reklamy v ČT převezmou Nova a Prima, což bude deformovat reklamní trh a zdraží to reklamu.
Generální ředitel ČT Jiří Janeček již dříve uvedl, že televize prostředky ze zvýšených poplatků použije nejen na přípravu digitalizace, ale i na podporu původní tvorby a na rozvoj technického vybavení. Nyní hospodaří ČT s rozpočtem ve výši zhruba 4,5 miliardy korun ročně, díky novele by tato suma mohla v roce 2008 vyšplhat na 5,9 miliardy.
Novela má ČT a Českému rozhlasu také dát účinnější nástroj pro boj s neplatiči. Za poplatníka pokládá každou domácnost, která odebírá elektřinu. Povinnosti platit se však člověk bude moci zbavit čestným prohlášením, že nemá rozhlasový ani televizní přijímač. Osvobozeni od placení poplatku budou jako dosud sociálně slabí lidé, ale i někteří další, například nevidomí. Poslanci již dříve do novely zapracovali ustanovení, které od placení osvobozuje školy.