Factum kvůli CzechTeku nezveřejní volební prognózu
Agentura Factum Invenio se rozhodla nezveřejnit výsledky stranických preferencí, které ukazovaly rozložení voličské přízně na přelomu července a srpna. Důvodem je politizace policejního zákroku proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku.
Agentura oznámila, že případ vyvolal ve společnosti velmi nestandardní situaci, která není vhodná pro kvalifikovanou analýzu stranických preferencí a hlavně pro stanovení volební prognózy. Jiří Šebor ze společnosti Factum Invenio řekl, že k takovému kroku sáhla agentura vůbec poprvé.
Další pravidelný výzkum stranických a voličských preferencí uskuteční společnost v září. Pokud se ukáže, že změny zaznamenané na přelomu prázdnin odrážejí reálné změny chování českých voličů, zveřejní Factum Invenio údaje za toto období společně se zářijovými výsledky.
Další agentury zjišťující postavení politických stran ve veřejnosti – STEM a Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) – zveřejní stranické preference v září, jak měly dlouhodobě v plánu. Žádné změny kvůli dopadům CzechTeku podle vyjádření neplánují.
Analytici Factum Invenio uvedli, že názory respondentů získané z doby ovlivněné technoparty signalizují, že ve veřejném mínění mohly vzniknout krátkodobé odchylky od základních trendů. “Zveřejnění volební prognózy založené na datech získaných za takto nestandardních podmínek by mohlo uvést uživatele těchto informací v omyl. Z uvedených důvodů se firma Factum Invenio rozhodla nezveřejnit výsledky tohoto šetření,” uvedla agentura.
Nedávné bleskové průzkumy ukázaly, že CzechTek zahýbal veřejným míněním a rozdělil společnost na odpůrce a kritiky policejního zásahu. Například z průzkumu společnosti SC&C pro dnešní Mladou frontu Dnes vyplývá, že premiér Jiří Paroubek (ČSSD) kvůli svým názorům na CzechTek ztrácí popularitu. Premiérovi důvěřuje 30 procent lidí, kvůli policejnímu zásahu proti účastníkům technoparty si pohoršil u třetiny dotázaných. Polovina lidí názor na Paroubka nezměnila, uvedl list.
Podle bleskového průzkumu STEM, který ve středu zveřejnil deník Právo, rozdělily události kolem CzechTeku českou veřejnost na dva stejně velké tábory. Postup policie považuje za neodůvodněný 50,3 procenta Čechů, zbylých 49,7 procenta oslovených má názor opačný.
Policejní zásah rozdělil i politickou scénu. Ke kritikům akce se přidal prezident Václav Klaus, jeho předchůdce Václav Havel, opoziční ODS, někteří vládní politici či obhájci lidských práv, zákrok hájí Paroubek a ministr vnitra František Bublan. Sedmadvacet starostů a místostarostů z Tachovska vyzvalo vládu ke změně příslušných zákonů. V petici vyjádřili přesvědčení, že nebylo možné nečinně přihlížet nezákonnému chování účastníků technoparty a že policie má povinnost pomoci samosprávě, pokud o to požádá.
Podobné zprávy
Měření sledovanosti se musí změnit, shodují se manažeři. Domluví se? Jak?
V marketingu se více soustředíme na značku
