Zvýšení poplatků za rozhlas a TV nejisté
Rozhlasové a televizní poplatky se možná nezvýší, řada senátorů s podporou tohoto zákona váhá. Pokud horní komora příslušnou novelu vrátí sněmovně, může se stát, že poslanci ji už znovu neschválí. Klíčový senátní výbor pro kulturu se nedokázal na postoji k předloze shodnout. Ke schválení ale chyběl jen hlas, bez šancí tedy zvýšení poplatků není.
Rozhodnout by o tom měla schůze Senátu, která začíná ve čtvrtek. Poplatky ale přijdou na program zřejmě až příští týden.
Sněmovna v červnu schválila novelu ve znění, které počítá s tím, že televizní poplatky vzrostou ze 75 korun měsíčně nejprve na 100 korun, v roce 2007 na 120 korun a o rok později na 135 korun. Za rozhlas by lidé měli místo nynějších 37 korun platit 45 korun. Poplatky nerostly od roku 1997.
Předloha ale také předpokládá, že Česká televize postupně omezí reklamu. V roce 2008 by pak měla na veřejnoprávní obrazovce zbýt jen reklama svázaná se sportovními či kulturními akcemi.
Právě omezení reklamy je jedním z nejspornějších bodů. Odpůrci tohoto kroku tvrdí, že asi miliardu korun uvolněnou útlumem reklamy v ČT převezmou Nova a Prima, což by podle kritiků deformovalo reklamní trh.
Zastánci zrušení reklamy v ČT ale míní, že tento krok pomůže rozjet digitální vysílání novým televizím. Právě ony by se mohly částečně dostat k reklamě uvolněné z ČT. Oponenti ale tvrdí, že digitalizace je v ČR zatím v nedohlednu, takže rušit reklamu v ČT bez toho, aby bylo jasné, kdy se začne vysílat digitálně, je krátkozraké. Ostře proti odebírání reklamy z ČT byl například zesnulý ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD).
Proti současnému znění novely je i České sdružení pro značkové výrobky. “Rozhodnutí o zrušení reklamy ve vysílání České televize je proto třeba odložit přinejmenším do doby, kdy bude stanoven pevný časový harmonogram pro zavedení digitalizace televizního vysílání,” napsali senátorům ve svém stanovisku zástupci sdružení.
Za novelu se naopak osobně při jednání výboru přimluvil režisér Jiří Krejčík. Pomůže podle něj v ČT opět rozjet domácí tvorbu. I sama ČT hodnotí novelu kladně, není podle ní ideální, ale krok dopředu to je. “Je to však zajištění financování České televize, o které jsme bojovali. Je to v podstatě pozitivní,” řekl již dříve generální ředitel ČT Jiří Janeček.
Podobně dnes hovořili také někteří senátoři i jeden z autorů původní předlohy a předseda sněmovní mediální komise Jaromír Talíř (KDU-ČSL). Upozornili, že ve sněmovně novela uspěla jen o pár hlasů. Pokud ji tedy nyní Senát vrátí, může se stát, že znovu už předlohu dolní komora neschválí. Opakoval by se tak scénář z loňska. Také tehdy sněmovna nejprve schválila zvýšení poplatků, Senát předlohu vrátil s pozměňovacími návrhy, a v dolní komoře už se pak nenašlo dost hlasů ke schválení.
Novela má také ČT a Českému rozhlasu dát účinnější nástroj pro boj s neplatiči. Za poplatníka pokládá každou domácnost, která odebírá elektřinu. Povinnosti platit by se však člověk mohl zbavit čestným prohlášením o tom, že nemá rozhlasový ani televizní přijímač.
Podobné zprávy

Dvacet reklam, které zaručeně fungují

DATA: Letáky jsou zpět. A nabobtnaly
